XV obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
W Krośnie odbyły się XV obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystości zorganizowano na cmentarzu oraz w miejscu dawnego getta żydowskiego. W obchodach uczestniczyli politycy, przedstawiciele środowisk nauki i kultury oraz mieszkańcy miasta. Wśród oddających hołd ofiarom ludobójstwa był również szef krośnieńskich policjantów.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest symbolem naszej pamięci o sześciu milionach niewinnych osób, które zginęły podczas II wojny światowej. Dzięki żyjącym świadkom, a także publikacjom naukowym oraz uroczystościom upamiętniającym ofiary tamtych wydarzeń, poznajemy prawdę o bezprecedensowym ludobójstwie.
Obchody zorganizowano już po raz piętnasty. Od 27 stycznia do 3 lutego br. w ponad sześćdziesięciu podkarpackich miastach i miasteczkach odbywają się modlitwy, prelekcje oraz spotkania ze świadkami historii.
Krośnieńskie uroczystości zainaugurowane zostały na miejscowym cmentarzu żydowskim, gdzie modlono się za ofiary holokaustu. Kolejnym punktem obchodów było uczczenie pamięci krośnieńskich Żydów, w miejscu dawnego getta przy ul. Franciszkańskiej. Następnie uroczystości przeniosły się do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Tam wygłoszono wykłady i prelekcje dotyczące historii Żydów.
W obchodach uczestniczyli m.in. przedstawiciele sejmiku wojewódzkiego, lokalni samorządowcy, a także reprezentanci środowisk nauki i kultury regionu. Wśród oddających hołd ofiarom ludobójstwa był również insp. Leszek Buryła Komendant Miejski Policji w Krośnie.
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu stanowią przestrogę, do czego może doprowadzić rasizm, antysemityzm i skrajny nacjonalizm.