Wydarzenia

Skuteczne przeciwdziałanie przemocy – konferencja z udziałem specjalistów i krośnieńskich policjantów

Data publikacji 09.03.2023

„Rola placówek oświatowych w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie ” to temat konferencji organizowanej przez krośnieńską komendę. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. dyrektorzy szkół, pedagodzy, kuratorzy sądowi oraz pracownicy socjalni. Celem spotkania było uwrażliwienie na zjawisko przemocy domowej i jej wpływ na zachowania dzieci w środowisku szkolnym i rówieśniczym.

Inicjatorem wydarzenia byli funkcjonariusze z wydziału prewencji krośnieńskiej komendy. Policyjni profilaktycy, podczas spotkań w szkołach, zwrócili uwagę, że przemoc domowa wywiera istotny wpływ na zachowanie dzieci w środowisku rówieśniczym. Rozmowy z  pedagogami i szkolnymi wychowawcami, jak również potrzeba promowania skutecznych narzędzi pomocowych w rozwiązywaniu kryzysów z udziałem uczniów sprawiających trudności wychowawcze, stały się impulsem do organizacji spotkania specjalistów wielu dziedzin i cennej wymiany doświadczeń.

Tematem konferencji była „Rola placówek oświatowych w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie”. Wśród gości dominowali reprezentanci środowiska oświatowego regionu, gdyż to oni jako pierwsi konfrontują się z konsekwencjami dotykającymi dzieci krzywdzone przemocą domową. Organizatorzy spotkania postanowili jednak rozszerzyć horyzont spojrzenia na problem, zapraszając do uczestnictwa w konferencji specjalistów z zakresu metodyki, prawa oraz opieki społecznej.   
 
Konferencję rozpoczął Komendant Miejski Policji w Krośnie insp. Leszek Buryła oraz Zastępca Prezydenta miasta Krosna Bronisław Baran. Jednym z pierwszych prelegentów był asp. szt. Marcin Krówka, który przedstawił wykład dotyczący procedury „Niebieskiej Karty”. Uczestnicy spotkania podkreślali niezwykle merytoryczne i wieloaspektowe ujęcie problemu przemocy domowej przez policyjnego profilaktyka. Na twarzach słuchaczy malowały się emocje podczas wyświetlanych przez niego krótkich filmów zawierających sceny przemocy domowej i zachowań dzieci w obliczu otaczających ich zagrożeń.

W dalszej kolejności głos zabierali kolejni prelegenci, wśród nich m.in. przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie wraz z kierownikiem Działu Interwencji Kryzysowej, metodycy Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli oraz terapeuta uzależnień. Końcowym etapem spotkania był wykład sędziego Sądu Okręgowego w Krośnie Artura Lipińskiego, który przedstawił praktyczne aspekty orzecznictwa często skomplikowanych spraw rodzinnych.

Przedsięwzięcie stało się płaszczyzną do rozmów oraz wymiany doświadczeń reprezentantów różnych środowisk działających na rzecz wspólnego celu, którym jest  przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.

  • Policjant podczas prelekcji. Funkcjonariusz trzyma w ręku mikrofon, w tle biało czerwone flagi
  • Wystąpienie Komendanta Miejskiego Policji w mundurze galowym. W tle kadr prezentacji dotyczącej przemocy domowej
  • Uczestnicy konferencji podczas słuchania prelekcji
  • Prelegent podczas wystąpienia. Na pierwszym planie uczestnicy konferencji. W lewej części drugiego planu kadr prezentacji dotyczącej przemocy domowej
  • Uczestnicy konferencji podczas słuchania prelekcji, w tle kadr prezentacji dotyczącej przemocy domowej
  • Ułożone na stole zaświadczenia dla uczestników konferencji. W tle słuchacze spotkania
Powrót na górę strony