Rowerzysta potrącił kobietę i odjechał
Data publikacji 13.03.2009
Ze złamaną ręką i urazem głowy trafiła do szpitala kobieta, potrącona na przejściu dla pieszych przez rowerzystę. Po wypadku mężczyzna odjechał, nie czekając na przyjazd Policji. Został zatrzymany kilkadziesiąt minut później.
Ze złamaną ręką i urazem głowy trafiła do szpitala kobieta, potrącona na przejściu dla pieszych przez rowerzystę. Po wypadku mężczyzna odjechał, nie czekając na przyjazd Policji. Został zatrzymany kilkadziesiąt minut później.
Wczoraj, ok. godz. 10.30 Policja została powiadomiona o wypadku drogowym na ul. Piłsudskiego w Krośnie. Skierowani na miejsce funkcjonariusze ustalili, że przechodząca przez oznakowane przejście dla pieszych, z prawej strony drogi na lewą, 62-letnia krośnianka, została potrącona przez jadącego rowerem starszego mężczyznę. Kobieta upadła, doznając złamania lewej ręki i urazu głowy. Wezwana karetka przewiozła ją do krośnieńskiego szpitala.
Uczestniczący w zdarzeniu rowerzysta zaczekał jedynie na przyjazd pogotowia, potem odjechał. Kilkadziesiąt minut później policjanci odnaleźli go na terenie miasta. Okazało się, że jest to 72-letni mieszkaniec Krosna. W rozmowie z funkcjonariuszami mężczyzna stwierdził, że nie czekał na przyjazd Policji ponieważ uznał, że po przyjeździe karetki jego obecność jest już zbędna.
Zarówno piesza, jak i rowerzysta byli trzeźwi.
Dalsze postępowanie da odpowiedź na pytanie, kto odpowiada za spowodowanie tego wypadku.
W świetle tego zdarzenia przypominamy, że obowiązki uczestników wypadku określone są w art. 44 prawa o ruchu drogowym, zgodnie z którym:
1. Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:
1) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;
2) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;
3) niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;
4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
2. Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:
1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i Policję;
2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;
3) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.
Przepisy te stosuje się odpowiednio do innych osób, uczestniczących w wypadku.
Jeżeli okaże się, że sprawcą wczorajszego wypadku był rowerzysta, może on zatem odpowiedzieć za ucieczkę z jego miejsca.