Podsumowanie pracy krośnieńskiej Policji
Data publikacji 15.07.2009
Więcej przestępstw stwierdzonych na terenie powiatu, ale też i wyższa ich wykrywalność oraz spadek liczby wypadków drogowych to główne efekty pracy Policji w okresie pierwszych 6 miesięcy br. Dzisiaj komendant miejski rozmawiał o tym z przedstawicielami mediów.
Więcej przestępstw stwierdzonych na terenie powiatu, ale też i wyższa ich wykrywalność oraz spadek liczby wypadków drogowych to główne efekty pracy Policji w okresie pierwszych 6 miesięcy br. Dzisiaj komendant miejski rozmawiał o tym z przedstawicielami mediów.
Półrocze, to jeden z okresów, w którym dochodzi do podsumowania efektów pracy w wielu urzędach, także i w Policji. W miniony piątek komendant miejski omówił je na naradzie służbowej z kadrą kierowniczą, dzisiaj spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami lokalnych mediów.
Mł. insp. Krzysztof Guzik podziękował za pracę wszystkim podległym sobie policjantom i pracownikom cywilnym. Komendant zaznaczył, że w powiecie krośnieńskim jest najniższy wskaźnik zagrożenia przestępczością liczony na 10 tys. mieszkańców, spośród dużych powiatów województwa podkarpackiego.
W I półroczu br. w wyniku kilkunastu tysięcy interwencji, krośnieńscy policjanci ujawnili blisko 12 tys. wykroczeń. Blisko 7 tys. sprawców tych czynów pouczono, a pozostałych ukarano mandatami karnymi lub sporządzono wnioski o ich ukaranie do sądu grodzkiego.
Policjanci służb prewencyjnych i ruchu drogowego zabezpieczali szereg imprez masowych, uczestniczyli w działaniach prewencyjnych w szkołach, spotykali się z mieszkańcami całego powiatu.
W całym powiecie zanotowano 1 296 przestępstw, tj. o 70 więcej niż w I półroczu 2008r. Ponad 800 z nich popełniono w Krośnie. Z 742 do 881 wzrosła liczba przestępstw kryminalnych. Za tym wzrostem w parze poszedł jednak wzrost wykrywalności ogólnej z 71,1% do 73,1% oraz wzrost wykrywalności przestępstw kryminalnych z 55,5 do 62,5%.
Oznacza to, że na 10 popełnionych przestępstw, policjanci wykryli sprawców ponad 7 czynów.
Wśród przestępstw kryminalnych dominowały kradzieże – 212 czynów i kradzieże z włamaniem 180 czynów. Liczba kradzieży utrzymała się na takim samym poziomie a liczba włamań wzrosła o 36. Jest to wynikiem ujawnienia kilku grup młodych ludzi, kradnących paliwo z ciężarówek i autobusów, o czym informowaliśmy opinie publiczną. Zanotowano ponadto m.in. 92 przypadki uszkodzenia rzeczy, 85 oszustw, 51 fałszerstw, 26 rozbojów, 23 przypadki spowodowania uszczerbku na zdrowiu i 21 bójek lub pobić.
Wzrosła liczba ujawnionych przestępstw narkotykowych z 21 do 46, co świadczy o dobrej pracy operacyjnej policjantów. Przestępstwa te nie są bowiem zgłaszane, ponieważ żadna ze stron (sprzedający, kupujący, posiadający) nie są tym zainteresowani.
W okresie minionych 6 miesięcy policjanci ujawnili 662 podejrzanych o popełnienie przestępstw. Wśród nich było 48 nieletnich, którzy popełnili 80 przestępstw. Spośród dorosłych, 17 osób zostało tymczasowo aresztowanych.
W policyjnym areszcie zatrzymano 761 osób, w tym 584 do wytrzeźwienia. Wśród nich było 24 kobiet i 5 nieletnich.
Spadła liczba wypadków drogowych i ich ofiar. W 58 wypadkach (mniej o 8) zginęło 6 osób (mniej o 2), a 69 zostało rannych (mniej o 8). Ofiary śmiertelne to 1 rowerzysta, 2 pieszych, 2 kierowców w tym 1 motocyklista i 1 pasażer. Z 555 do 708 wzrosła natomiast liczba zgłoszonych kolizji. Policjanci ujawnili 151 nietrzeźwych, kierujących pojazdami.
Nie zabrakło również problemów. Nastąpiło znaczne odmłodzenie kadr i musi upłynąć pewien czas, aby nowo przyjęci policjanci uzyskaną na szkoleniach wiedzę teoretyczną poparli doświadczeniem w służbie.
Ze względu na trudności budżetowe, przesunięty w czasie został również remont generalny budynku komendy.
Znacznie poprawiło się natomiast wyposażenie w sprzęt transportowy i elektroniczny, co sprzyja większej efektywności pracy funkcjonariuszy. Na dobrym poziomie układała się współpraca z samorządem i innymi strażami oraz służbami.
Na zakończenie spotkania komendant przedstawił plany na najbliższe miesiące i podziękował wszystkim, którzy wspierali krośnieńską Policję, przyczyniając się do jej większej skuteczności w działaniu.