Wydarzenia

Oficjalne podsumowanie ubiegłego roku

Data publikacji 24.01.2010

W piątek, w obecności Zastępcy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, mł. insp. Andrzeja Sabika, władz samorządowych oraz przedstawicieli współpracujących z Policją służb i instytucji, krośnieńscy policjanci przedstawili efekty swojej pracy w 2009r. Chociaż odnotowano wzrost przestępczości, w większości kategorii znacznie zwiększyła się jej wykrywalność. Jednocześnie powiat krośnieński był najbezpieczniejszym spośród dużych powiatów województwa podkarpackiego.

W piątek, w obecności Zastępcy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, mł. insp. Andrzeja Sabika, władz samorządowych oraz przedstawicieli współpracujących z Policją służb i instytucji, krośnieńscy policjanci przedstawili efekty swojej pracy w 2009r. Chociaż odnotowano wzrost przestępczości, w większości kategorii znacznie zwiększyła się jej wykrywalność. Jednocześnie powiat krośnieński był najbezpieczniejszym spośród dużych powiatów województwa podkarpackiego.

 
Odprawę rozpoczął Komendant Miejski Policji w Krośnie, mł. insp. Krzysztof Guzik, który przedstawił ogólne dane, dotyczące stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie krośnieńskim w 2009 roku. Po raz pierwszy od kilku lat zwiększyła się liczba przestępstw stwierdzonych, z 2 403 w roku 2008, do 2 689 w ubiegłym. Jest to przede wszystkim skutek ujawnienia kilku grup nastolatków, którzy włamywali się do samochodów, kradnąc z nich głównie paliwo. Jednocześnie ogólna wykrywalność wzrosła z 66,4% do 70,8%.
 
Jeszcze wyraźniejszy wzrost wykrywalności odnotowano w kategorii przestępstw kryminalnych, najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa. W 2009r. policjanci wykryli sprawców 59,4% tych czynów podczas, gdy w 2008r. wskaźnik ten wyniósł 50,4%. Te efekty sprawiły, że Krosno zostało wyróżnione przez Pierwszego Zastępcę Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Kazimierza Szwajcowskiego, podczas odprawy, która odbyła się 15 stycznia br., w KWP w Rzeszowie.
 
W ubiegłym roku bezpieczniej było na drogach. Spadła liczba wypadków drogowych oraz liczba zabitych i rannych. W 128 wypadkach zginęło 14 osób, a 156 zostało rannych. W 2008r. odnotowano 156 wypadków, w których śmierć poniosło 18 osób, a 185 zostało rannych.
 
Pomimo wzrostu liczby przestępstw, powiat krośnieński był w ubiegłym roku najbezpieczniejszym wśród czterech powiatów województwa podkarpackiego, w których działają komendy miejskie Policji. Wskaźnik zagrożenia przestępczością na 10 tys. mieszkańców, przy średniej wojewódzkiej 184,3, wyniósł w powiecie krośnieńskim 170, podczas gdy w rzeszowskim, tarnobrzeskim i przemyskim przekraczał on 200.
 
W dalszej części swojego wystąpienia, mł. insp. Krzysztof Guzik przypomniał najważniejsze i najciekawsze zdarzenia z ubiegłego roku, przedstawił priorytety pracy na rok 2010 oraz podziękował samorządowi i wszystkim, którzy wspierali pracę krośnieńskiej Policji. Komendant swoje podziękowania skierował również do policjantów i pracowników Policji podkreślając, że pozytywna ocena pracy całej jednostki jest przede wszystkim ich zasługą.
Na zakończenie zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe maskotki.
 
W dalszej części odprawy, Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie, mł. insp. Jan Szwast oraz Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie, nadkom. Paweł Owiński omówili szczegółowo efekty pracy służby prewencyjnej i kryminalnej.
 
Po wystąpieniach członków Kierownictwa KMP w Krośnie, głos zabrali zaproszeni goście, którzy podkreślili dobrą społeczną ocenę krośnieńskiej Policji. Za współpracę dziękował Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Jerzy Czech, który podkreślił obecność mundurowych w wielu wspólnych akcjach prewencyjnych. Za pracę i zaangażowanie w działaniach profilaktycznych, dziękował policjantom również Wicestarosta Krośnieński, Andrzej Guzik. O przychylności samorządu dla działań Policji, zapewnił Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, Bronisław Baran. Na bezpieczeństwo gmina każdego roku przeznacza spore środki ze swojego budżetu. Liczne programy prewencyjne, utrzymanie i systematyczna rozbudowa miejskiego monitoringu, pomoc w utrzymaniu policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych, to tylko kilka przykładów bieżącej współpracy. Ponieważ w czasie licznych spotkań, mieszkańcy Krosna dobrze oceniają pracę Policji, samorząd nadal będzie wspierał inicjatywy służące podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa w mieście.
 
Na zakończenie odprawy, głos zabrał Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, mł. insp. Andrzej Sabik, który potwierdził, że wyniki osiągnięte przez krośnieńskich policjantów w ubiegłym roku zyskały uznanie kierownictwa służbowego nie tylko KWP w Rzeszowie, ale również KGP w Warszawie. Mł. insp. Andrzej Sabik podziękował przedstawicielom samorządu, za finansowe wspieranie Policji w okresie trudności budżetowych. Osiągane efekty oraz wysoka ocena społeczna, to najlepsze dowody dobrego wykorzystywania tych środków. W najbliższym czasie Policja będzie zmieniać swoje struktury, aby dostosować je do nowych zagrożeń i nadal zwiększać swoją skuteczność. Na zakończenie, w imieniu Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, mł. insp. Andrzej Sabik podziękował za pracę w ubiegłym roku wszystkim policjantom i pracownikom Policji.
 
  • Mł. insp. Krzysztof Guzik omawia efekty pracy policjantów
  • Pamiątkową maskotkę odbiera z ręk komendanta miejskiego Burmistrz Gminy Dukla, Marek Górak
  • Mł. insp. Jan Szwast omawia efekty pracy policjantów prewencji i ruchu drogowego
  • Nadkom. Paweł Owiński prezentuje dane dotyczące przestępczości kryminalnej
  • Wystąpienie Wicestarosty Krosnieńskiego, Andrzeja Guzika
  • Wystąpienie Zastępcy Prezydenta Miasta Krosna, Bronisława Barana
  • Odprawe podsumował Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, mł. insp. Andrzej Sabik
Powrót na górę strony