Wydarzenia

W trosce o bezpieczeństwo na stadionach

Data publikacji 25.02.2011

Bezpieczeństwo na stadionach i profilaktyka w środowisku młodych kibiców, to główne tematy spotkania policjantów z przedstawicielami gmin i klubów piłkarskich z terenu Krosna i powiatu krośnieńskiego. Celem dalszej współpracy, będzie przypominanie o surowych konsekwencjach łamania prawa podczas imprez masowych.

Bezpieczeństwo na stadionach i profilaktyka w środowisku młodych kibiców, to główne tematy spotkania policjantów z przedstawicielami gmin i klubów piłkarskich z terenu Krosna i powiatu krośnieńskiego. Celem dalszej współpracy, będzie przypominanie o surowych konsekwencjach łamania prawa podczas imprez masowych.

 
Wczoraj, w Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie, doszło do spotkania przedstawicieli Policji z reprezentantami gmin i klubów piłkarskich z powiatu krośnieńskiego. Jego celem było uzgodnienie działań profilaktycznych i zasad współpracy, przy zapewnieniu bezpieczeństwa na stadionach w nadchodzącym sezonie piłkarskim.
 
Przybyłych gości przywitał Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie, mł. insp. Jan Szwast, który przypomniał obowiązki, spoczywające na organizatorach imprez masowych oraz zadeklarował pomoc Policji przy ich organizacji. Podkreślił również potrzebę dotarcia do środowiska kibiców piłkarskich z profilaktyką, która może pomóc młodym ludziom uniknąć poważnych konsekwencji prawnych. Policjanci proponują edukowanie przede wszystkim uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
 
W dalszej części spotkania, przedstawiciele Wydziału Prewencji przedstawili szczegóły  pomocy, oferowanej gminom i klubom w tym zakresie oraz przedstawili przykłady ekscesów chuligańskich, do których dochodziło na stadionach piłkarskich w kraju i w Krośnie.
 
Na zakończenie uzgodniono, że gminy zarekomendują dyrektorom szkół udział w tym przedsięwzięciu, a policjanci spotkają się z uczniami wszystkich placówek, które wyrażą wolę dalszej współpracy.
 
Odpowiadając na prośbę uczestników wczorajszego spotkania, przed rozpoczynającym się sezonem rozgrywek piłkarskich, przypominamy kilka zasad odpowiedzialności, za naruszenie przepisów o bezpieczeństwie imprez masowych.
 
Wykroczeniami, za które grozi kara grzywny nie niższa niż 2 000 zł, są m.in.:
  • odmowa wykonania polecenia wydanego przez Policję lub polecenia porządkowego, wydanego przez służby porządkowe na podstawie regulaminu obiektu lub regulaminu imprezy masowej;
  • przebywanie w miejscu nieprzeznaczonym dla publiczności;
  • wnoszenie lub posiadanie alkoholu.
 
Wiele zachowań ustawa uznaje natomiast za przestępstwo. Wśród tych czynów są m.in.:
  • wdzieranie się na teren, na którym rozgrywane są zawody sportowe;
  • rzucanie przedmiotami niebezpiecznymi w miejscu imprezy masowej;
  • zakrywanie twarzy w czasie powyższych zachowań;
  • wnoszenie na imprezę masową broni, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych lub innych niebezpiecznych przedmiotów;
  • naruszenie nietykalności cielesnej członków służby porządkowej.
 
Powyższe przestępstwa i wykroczenia rozpoznawane są w postępowaniu przyśpieszonym.
 
Obok kary, sąd może, a niektórych przypadkach musi orzec także środek karny zakazu wstępu na imprezy masowe, na okres od 2 do 6 lat. Zakaz ten połączony jest z obowiązkiem stawiania się skazanego w jednostce Policji, w czasie trwania imprezy masowej określonej w wyroku .
 
W ubiegłym roku krośnieńscy policjanci zabezpieczali 79 imprez masowych, w tym 30 meczów piłkarskich. Do służby wykorzystanych zostało ponad 400 funkcjonariuszy, a poniesione koszty sięgnęły blisko 80 tys. zł. Działania służb porządkowych sprawiły, że odnotowano tylko 2 niegroźne ekscesy chuligańskie.
  • Mł. insp. Jan Szwast wita uczestników spotkania
Powrót na górę strony