Wydarzenia

Uchronić przed zamarznięciem

Data publikacji 28.11.2013

Policjanci interweniowali wobec śpiącego na ławce mężczyzny. Jak się okazało mężczyzna był pijany.
W nocy temperatura spadła do 5 stopni poniżej zera. Nocowanie na ławce tej nocy mogło skończyć się tragicznie.

Policjanci interweniowali wobec śpiącego na ławce mężczyzny. Jak się okazało mężczyzna był pijany. W nocy temperatura spadła do 5 stopni poniżej zera. Nocowanie na ławce tej nocy mogło skończyć się tragicznie.

 
Wczoraj przed godz. 23, policjanci otrzymali zgłoszenie o leżącym mężczyźnie na przystanku autobusowym w Krośnie. Niezwłocznie podjęli interwencję i na miejscu ustalili, że mężczyzna jest w stanie upojenia alkoholowego. Nie był w stanie samodzielnie ustać na nogach. Funkcjonariusze przewieźli go do krośnieńskiej komendy.
 
Chwilę później na komendę przyszedł meżczyzna, który nie miał gdzie się zatrzymać i przenocować, policjanci odwieźli go do Krośnieńskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.
 
Jesień i zima, to czas, kiedy policjanci podejmują wzmożone działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu chłodów. Każdego roku Policja odnotowuje przypadki zgonów, których przyczyną jest nadmierne wychłodzenie organizmu. To wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych.
 
Policjanci, jak co roku patrolować będą miejsca, w których często przebywają bezdomni. Sprawdzać dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, parki, skwery, zarośla, miejsca rzadko uczęszczane czy opuszczone budynki. W tych działaniach Policja współpracuje z samorządami, ośrodkami pomocy społecznej, organizacjami pozarządowymi, Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei i Strażą Pożarną.

Funkcjonariusze nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego zwracamy się z apelem - jeśli zauważymy człowieka leżącego na chodniku czy śpiącego na ławce, nie pozostawajmy obojętni na los takiej osoby. Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić zamarznięcie. Wystarczy zadzwonić na telefon alarmowy 997. O osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy można także informować ośrodki pomocy społecznej.
 
Pamiętajmy! Silny wiatr w połączeniu z temperaturą powietrza tylko nieco poniżej 0°C może być odczuwalny dla człowieka tak, jak temperatura poniżej -30°C. Takie warunki atmosferyczne mogą być przyczyną odmrożeń i wychłodzenia organizmu. Wychłodzenie jest stanem, gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej 35°C. Jego objawami są: zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie, powolna mowa lub jej zaburzenia, poczucie wyczerpania, senność. Policjanci liczą na pomoc z Państwa strony - pamiętajmy, że jeden telefon może uratować człowieka przed zamarznięciem.
 
 
Powrót na górę strony