„Bezpieczna droga do szkoły”
Data publikacji 08.09.2015
Rozpoczął się nowy rok szkolny. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży krośnieńscy policjanci prowadzą działania pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym uczestnikom dróg.
Rozpoczął się nowy rok szkolny. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży krośnieńscy policjanci prowadzą działania pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym uczestnikom dróg.
Od 1 do 4 września br. w godzinach porannych i popołudniowych policjanci pełnili służbę w rejonach szkół i przedszkoli. Funkcjonariusze zabezpieczali przejścia przez ulice i skrzyżowania, a w razie konieczności wstrzymywali ruch pojazdów. Prowadzili także kontrole pojazdów oraz reagowali na wykroczenia popełniane przez kierujących zwracając szczególną uwagę na przekraczanie dopuszczalnej prędkości, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa czy przewożenie dziecka w sposób niezgodny z przepisami. Czuwali również nad tym, by dzieci do 7 roku życia korzystający z dróg publicznych były pod właściwą opieką.
Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krośnie oraz podległych komisariatów przeprowadzili spotkania w klasach pierwszych szkół podstawowych zapoznając dzieci z podstawowymi zasadami z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i omawiając zagrożenia jakie mogą wystąpić w kontaktach z osobami nieznajomymi. Najmłodsi uczniowie pod nadzorem policjanta mogli przejść również praktyczną naukę przekraczania jezdni. Funkcjonariusze spotkali się też z nauczycielami omawiając z nimi najczęściej występujące zagrożenia.
Działania w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” na terenie Krosna i powiatu krośnieńskiego podejmowane były przez policjantów z Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie oraz funkcjonariuszy z podległych jej komisariatów w Dukli, Jedliczu i Rymanowie.
W dalszym etapie realizacji przedsięwzięcia policjanci wezmą udział w spotkaniach z rodzicami dzieci, starszymi uczniami .
Apelujemy do rodziców, że warto rozmawiać z dziećmi o tym, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Dobrze jest wybrać i pokazać najbezpieczniejszą trasę, którą pociecha codziennie będzie uczęszczała.
Należy przypominać, a nawet przećwiczyć z dzieckiem podstawowe zasady:
Należy przypominać, a nawet przećwiczyć z dzieckiem podstawowe zasady:
- poruszając się pieszo należy korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych,
- jeżeli nie ma chodnika należy iść poboczem z lewej strony jezdni (twarzą do nadjeżdżających pojazdów),
- by przejść na drugą stronę ulicy należy korzystać z przejścia dla pieszych, przed którym zawsze trzeba zatrzymać się i rozejrzeć się (w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo). Po spełnieniu tych warunków, jeżeli nie nadjeżdża żaden pojazd i gdy nie występuje żadne inne niebezpieczeństwo, możemy przejść przez jezdnię,
- czerwone światło oznacza, że nie wolno przechodzić przez jezdnię, a zielone, że można przez nią przejść,
- należy być ostrożnym nawet, jeżeli ruch uliczny regulowany jest przez sygnalizację świetlną,
- nie należy przebiegać przez ulicę,
- nie wolno wkraczać na jezdnię, nawet jeśli upadnie na nią cenny przedmiot, który do nas należy,
- jeżeli tuż za przejściem dla pieszych zatrzyma się wysoki samochód, to jesteśmy niewidoczni dla pojazdów nadjeżdżających z drugiej strony jezdni,
-by być bardziej widocznym należy nosić odblaski,
- nie wolno ufać obcym, przyjmować od nich jakiekolwiek przedmiotów, wsiadać z nimi do auta, nawet jeśli są bardzo mili lub proszą o pomoc,
- dziecko, które jest zaczepiane przez obcą osobę powinno jak najszybciej powiadomić o tym rodzica lub nauczyciela.