Wydarzenia

„Trzeźwy poranek” na drogach powiatu krośnieńskiego

18 i 21 listopada br. krośnieńscy policjanci prowadzili wzmożone działania „Trzeźwy poranek”. Zarówno w poniedziałek jak i w piątek akcja prowadzona była w godzinach od 5-12. Głównym jej celem było zwiększenie stanu bezpieczeństwa na drogach przez wyeliminowanie z ruchu kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu.

18 listopada w  akcję „Trzeźwy poranek” zaangażowanych było 18 policjantów wydziału ruchu drogowego krośnieńskiej komendy i  8 z podległych jej komisariatów. Funkcjonariusze skontrolowali 285 kierujących.  Podczas kontroli prowadzonej w Korczynie policjanci ujawnili kierującego samochodem osobowym po użyciu alkoholu. Mundurowi zatrzymali mu prawo jazdy i skierowali wniosek o ukaranie do sądu.

Ponad to trzech rowerzystów zostało ukaranych mandatami  – 2 kierowało w stanie nietrzeźwości i jeden po użyciu alkoholu.

Wczorajszą akcję „Trzeźwy poranek” realizowało 22 krośnieńskich policjantów. Na drogach Krosna i powiatu krośnieńskiego skontrolowano 1426 kierowców. Policjanci  z ruchu drogowego prowadząc kontrolę w Łężanach i w Krośnie ujawnili 3 osoby kierujące pojazdami w stanie po użyciu alkoholu. Kierującym zatrzymano prawo jazdy.

 

Należy podkreślić, że podstawą prawną działań Policji w obszarze kontroli trzeźwości uczestników ruchu drogowego jest art.129 ust.2 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym, w myśl którego Policja w ramach czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach jest uprawniona do „ (…)żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku, do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu (…)”. Określenie „uzasadnione podejrzenie” odnosi się do podejrzenia o kierowania pojazdem, w przypadku gdy zachodzi wątpliwość, która z osób nim jadącym w momencie zdarzenia siedziała za kierownicą.

W przypadku odmowy poddania się przez kierującego pojazdem badaniu urządzeniem elektronicznym, zgodnie z art. 129i ust.2 i 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym, ustalenie zawartości alkoholu w organizmie następuje na podstawie badania krwi lub moczu i może być przeprowadzone również w razie braku zgody kierującego, o czym będzie uprzedzony.

 

Powrót na górę strony