„Bezpieczne Ferie 2017”
Krośnieńscy policjanci rozpoczęli działania informacyjno-edukacyjne na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas tegorocznych ferii zimowych. W akcję „Bezpieczne Ferie” zaangażowani są funkcjonariusze Rewiru Dzielnicowych, Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii oraz mundurowi z krośnieńskich komisariatów. O bezpieczeństwo w ruchu drogowym zadbają zaś policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego. Ich działania realizowane w związku z zimowym wypoczynkiem rozpoczną się w piątek i będą trwały do 29 stycznia.
Krośnieńscy policjanci realizują akcję „Bezpieczne Ferie 2017”. Mundurowi odwiedzają szkoły, by porozmawiać z dziećmi i młodzieżą o tym, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych osób podczas zimowego wypoczynku i zabaw. W trakcie trwania ferii (16-29 stycznia) spotkania informacyjno-edukacyjne będą kontynuowane. Tym razem policjanci odwiedzą placówki wypoczynku zorganizowanego. Akcję „Bezpieczne Ferie 2017” realizują funkcjonariusze Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii oraz dzielnicowi z krośnieńskiej komendy i podległych jej komisariatów.
Podczas zajęć poruszane są m.in. następujące tematy: bezpieczne spędzenie wolnego czasu podczas nieobecności w domu osób dorosłych, jak zachować się w kontakcie z osobami nieznajomymi, bezpieczna zabawa, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, bezpieczeństwo podczas zabawy na lodowiskach, bezpieczeństwo podczas zabawy, a w szczególności podczas zjazdu na sankach i nartach, bezpieczeństwo podczas zorganizowanego wypoczynku zimowego, zasada ograniczonego zaufania w kontaktach z osobami przypadkowo poznanymi, sposób zachowania w sytuacji zagrożeni oraz gdy jest się świadkiem lub ofiarą przestępstwa, obowiązek przestrzegania regulaminu zimowiska, bezwzględny zakaz wpuszczania na teren zimowiska osób nieznajomych bez zgody opiekunów, zakaz oddalania się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekuna, odmawianie zaproszeń do odwiedzin u osób nieznajomych (nawet zamieszkałych w tym samym hotelu, pensjonacie), postępowanie w przypadku zabłądzenia.
Ewentualne wnioski udziału w zajęciach dotyczących profilaktyki można kierować na adres: Komenda Miejska Policji w Krośnie, ul.Lwowska 28, 38-400 Krosno lub kmp.krosno@rz.policja.gov.pl
Policjanci przypominają, że zgodnie z przepisami Ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich z dnia 18 sierpnia 2011 r. obowiązuje zakaz uprawiania narciarstwa lub snowboardu w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środka odurzającego. Osoby do 16 roku życia mają obowiązek jazdy w kasku. Opiekunowie sprawujący nadzór nad małoletnim do 16 roku życia, którzy dopuszczą do uprawiania przez niego narciarstwa lub snowboardu na zorganizowanym terenie narciarskim bez kasku konstrukcyjnie do tego celu przeznaczonym, podlegają karze grzywny.
W celu zminimalizowaniu zagrożeń krośnieńscy policjanci organizują również inne działania prewencyjne, w tym skierowane na ujawnianie potencjalnych sprawców wykroczeń i przestępstw na szkodę małoletnich.
Wzmożone działania o tej samej nazwie – „Bezpieczne Ferie 2017” – realizować będą również policjanci z drogówki. Ich akcja potrwa od 13 do 29 stycznia br. W celu ograniczenia negatywnych zdarzeń z udziałem dzieci i młodzieży, a w szczególności: wypadków komunikacyjnych, zdarzeń związanych z zimowym wypoczynkiem, funkcjonariusze podczas prowadzonych kontroli drogowych będą zwracali szczególną uwagę na:
- stan trzeźwości kierujących,
- stan techniczny pojazdów,
- braki w wyposażeniu, w tym dot. urządzeń samoczynnie rejestrujących prędkość pojazdu, czas jazdy oraz postoju,
- dobór miejsc postoju w czasie podróży,
- dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze,
- stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów,
- prawidłowość załadunku sprzętu narciarskiego oraz bagaży.
Działania funkcjonariuszy będą również skierowane na wyłapanie następujących nieprawidłowości zagrażających bezpieczeństwu: zabawy na drodze publicznej, przechodzenie przez ulicę w miejscach niedozwolonych, jazda na sankach w pobliżu ulicy itp.
W przypadkach zaistnienia utrudnień w ruchu policjanci podejmować będą czynności zmierzające do przywrócenia jego płynności oraz będą udzielać informacji kierującym o zaistniałych utrudnieniach w ruchu i organizować objazdy.
Mundurowi będą prowadzić kontrole pojazdów przewożących dzieci i młodzież do miejsc zbiorowego wypoczynku. Istnieje możliwości zgłoszenia przez organizatorów wyjazdów zorganizowanych grup dzieci i młodzieży w celu dokonania przez policjantów kontroli stanu technicznego pojazdów, dokumentacji i osób wykonujących przewozy. Prośby o przeprowadzenie kontroli autobusów przewożących dzieci i młodzież można kierować całodobowo (najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem) do oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie – 997 lub do sekretariatu Wydziału Ruchu Drogowego krośnieńskiej jednostki Policji w dni robocze w godz. 8-15 - tel. (13) 43 29 351.
Warto wiedzieć, że istnieje możliwości sprawdzenia autokaru na stronie internetowej bezpiecznyautobus.gov.pl. Za jego pośrednictwem można uzyskać następujące informacje: data produkcji pojazdu, data ostatniego badania technicznego, przebieg, ilości miejsc dla pasażerów, oraz polisa OC (dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów).