Wydarzenia

Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w drodze do szkoły

Wakacje dobiegły końca, a co za tym idzie rozpoczął się rok szkolny. Aby droga naszych dzieci do szkoły była bezpieczna przed rozpoczęciem nauki wybierz się i przećwicz z nim przejście najbezpieczniejszą trasą. Przypomnij przepisy ruchu drogowego oraz naucz przewidywania niebezpiecznych sytuacji.

Wraz z nowym rokiem szkolnym krośnieńscy policjanci rozpoczynają akcję „Bezpieczna droga do szkoły”, która będzie trwała do 8 września. Celem działań jest podniesienie bezpieczeństwa młodych uczestników ruchu drogowego, którzy po wakacyjnej przerwie wracają do szkół. Funkcjonariusze patrolują rejony szkół i przedszkoli pod kątem przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Ich uwaga w sposób szczególny jest zwrócona na nieprawidłowe zachowania kierujących pojazdami wobec pieszych, nieprzestrzeganie przepisów dotyczących korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz urządzeń, które służą do przewozu dzieci. Policjanci przeprowadzą również spotkania profilaktyczne z dziećmi na temat bezpiecznych zachowań na drodze.

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza uczniów klas pierwszych, zachęcamy rodziców, by rozmawiali z dziećmi o zagrożeniach, jakie mogą spotkać w drodze do szkoły, o sposobach ich unikania, by przypomnieli podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z drogi.

Rodzicu, jeśli zdecydujesz, by dziecko samodzielnie pokonywało drogę do szkoły, najpierw wybierz się i przećwicz z nim przejście najbezpieczniejszą trasą wiodącą do tej placówki. Poproś, by pociecha zaprowadziła cie do szkoły, przestrzegając wszystkich zasad, których się nauczyła. Zorganizuj dziecku grupę rówieśników, odpowiedzialnie korzystającą z dróg, z którą będzie codziennie przebywać tę trasę. Zadbaj, by dziecko bez pośpiechu mogło dotrzeć na lekcje. Zdekoncentrowany, obawiający się spóźnienia uczeń jest bardziej narażony na niebezpieczeństwo. Dla lepszej widoczności na drodze, wyposaż pociechę w odblaski. Ostrzeż dziecko przed nieznajomymi i wytłumacz jak należy się zachować, gdy zostanie zaczepione przez obcą osobę.

Nie każdy uczeń może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43. Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Artykuł  89 Kodeksu wykroczeń mówi o tym,że - Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego,podlega karze grzywny albo karze nagany.  

Jeśli twoje dziecko nie posiada karty rowerowej i nie ma wystarczającego doświadczenia, nie pozwól by samodzielnie pokonywało drogę do szkoły rowerem. Jeśli nie ma takich przeciwwskazań, upewnij się czy rower jest sprawny i posiada odpowiednie wyposażenie. Dobrze jest wybrać dziecku trasę i kilkakrotnie razem ją przejechać, by sprawdzić czy pociecha sobie poradzi. Sprawdź, czy dziecko zna zasadę prawej ręki i uczulaj, że rowerzysta chcąc skorzystać z przejścia dla pieszych jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po „zebrze”. Porozmawiaj z dzieckiem kiedy lepiej korzystać z chodnika, zamiast jechać ulicą. Zwróć uwagę na niebezpieczne sytuacje - słuchanie muzyki przez słuchawki podczas jazdy, korzystanie z telefonu, jazda w nieodpowiednim obuwiu.

Wychowanie komunikacyjne jest także ważnym zadaniem placówek oświatowych. Nauczycielu, przygotuj uczniów (nie tylko dzieci, ale i młodzież) do rozważnego i mądrego korzystania z dróg. Zorganizuj zajęcia praktyczne.

Funkcjonariusze przypominają o  możliwości zgłaszania uwag dotyczących nieprawidłowego oznakowania pionowego i poziomego w rejonach szkół. Jeżeli „zebra” jest zamazana, znaki uszkodzone, zamalowane farbą, należy to zgłosić zarządcy drogi lub Policji.

Apelujemy również do kierowców - o czujność, uwagę  na drodze i stosowanie zasady ograniczonego zaufania.

Powrót na górę strony