Wydarzenia

"Cyberbezpieczni" - zajęcia przeciwko nienawiści w sieci

Data publikacji 25.10.2017

Aspirant Marcin Krówka zachęca uczniów do refleksji na temat profilaktyki cyberprzestępczości. Kanwą do prowadzonego z młodzieżą dialogu jest wyświetlany film, który porusza problem przemocy rówieśniczej w sieci. Policjant wyjaśnia, jak reagować na nienawiść w Internecie i do kogo zwrócić się o pomoc.

Krośnieńscy policjanci rozpoczęli realizację wojewódzkiego programu "Cyberbepieczni". Wczoraj, w lekcji na temat odpowiedzialnego korzystania z Internetu, wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Benedykta Wierdaka w Głowience.

Aspirant Marcin Krówka z Wydziału Prewencji krośnieńskiej Policji mówił, jak przeciwdziałać cyberprzemocy. Punktem wyjścia do analizy problemów, które mogą dotknąć każdego nastolatka, są doświadczenia bohaterów filmu.

Zadając pytania do poszczególnych scen, policjant zachęcał nastolatków do dyskusji i wyciągania wniosków. W ten sposób przypominał, że w Internecie wbrew pozorom nie jesteśmy anonimowi, a każdy nasz ruch pozostawia swój ślad.

Prowadzący zajęcia funkcjonariusz Zespołu ds.Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii zaznaczył, jak ważne jest każdorazowe wylogowanie się z konta, by uniemożliwić nieuczciwym osobom korzystanie z naszego profilu. Podkreślał, jak krzywdzące jest nie tylko wytwarzanie obraźliwych treści, ale także ich udostępnianie i lajkowanie.

Hejtowanie, nawet w żartach, ma nierzadko nieszczęśliwe, a nawet i nieodwracalne konsekwencje.

Podczas zajęć uczniowie dowiadują się jak reagować na przemoc w Internecie i gdzie zwrócić się o pomoc, gdy spotykamy się z agresją w sieci.

Powrót na górę strony