Wydarzenia

19 - 25 lutego Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Data publikacji 19.02.2018

Dziś rozpoczął się tzw. „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Przedsięwzięcie koordynowane jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Porad udzielają również krośnieńscy policjanci.

Od 19 do 25 lutego odbywać się będzie tzw. „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Akcja ma na celu zwrócić uwagę na potrzeby i prawa osób poszkodowanych przestępstwem i przynieść im skuteczną pomoc. W ramach przedsięwzięcia w wielu miejscach w całej Polsce można uzyskać bezpłatną poradę prawną. Fachowych porad udzielą m.in. prokuratorzy, adwokaci, radcowie prawni, referendarze, asystenci sędziów, aplikanci, psycholodzy czy kuratorzy sądowi. Przedstawiana jest też informacja o organizacjach, które w 2018 roku świadczą pomoc finansowaną z Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Ich wykaz znajduje się tutaj.
 
W obchody  Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zaangażowana jest również krośnieńska Policja. Informacje i porady udzielają osobom zainteresowanym policjanci  z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie w ramach prowadzonych dyżurów.
 
Osoby pokrzywdzone przestępstwem z terenu Podkarpacia mogą także skorzystać z bezpłatnych porad i informacji udzielonych przez prawników oraz psychologów w trakcie dyżurów pełnionych m.in.w:
  • Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Krośnie przy ulicy Czajkowskiego 17, tel. 515 256 298
  • Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Rzeszowie przy ul. Leszczyńskiego 3; tel. 17 858 10 33
  • Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Przemyślu przy ul. Księdza Piotra Skargi 7/1 pok.31; tel. 574 190 451  

Ośrodki w Krośnie, Rzeszowie i Przemyślu  są czynne od poniedziałku do soboty. W poniedziałek w godzinach 13.00 - 20.00, wtorek –piątek 10.00 - 17.00 oraz w sobotę  9.00 - 13.00.

Osoba pokrzywdzona przestępstwem może uzyskać w ramach Funduszu Sprawiedliwości w ośrodkach pomocy pokrzywdzonym:
  • pomoc prawną,
  • pomoc związaną z psychoterapią, pomoc psychologiczną lub psychiatryczną
  • pomoc tłumacza, w tym tłumacza języka migowego
  • pomoc materialną, w tym m.in. :
  • pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych i lekarstw,
  • pokrycie kosztów związanych z kształceniem w szkołach i przedszkolach publicznych, szkoleniami i kursami podnoszącymi kwalifikacje zawodowe
  • finansowanie przejazdów środkami komunikacji publicznej w związku z uzyskiwaniem świadczeń
  • pokrycie kosztów żywności lub uzyskanie bonów żywnościowych
  • zakup urządzeń i wyposażenia.
Informacje na temat pomocy udzielanej przez ośrodki pomocy pokrzywdzonym przestępstwem  w Przeworsku  oraz w Stalowej Woli znajdują się w linkach poniżej.
Ulotka Stowarzyszenia Przeworsk Powiat Bezpieczny 
 
Więcej informacji na temat Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na stronie Funduszu Sprawiedliwości.

 

Powrót na górę strony