22 lutego - Dzień Ofiar Przestępstw
22 lutego to Dzień Ofiar Przestępstw. Trwa również tzw. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (19-25 lutego). Obchody mają zwrócić uwagę na potrzeby osób pokrzywdzonych oraz propagować prawa i formy pomocy ofiarom przestępstw. Porad prawnych udzielają między innymi krośnieńscy policjanci.
W 1988 roku Parlament Europejski wyznaczył 22 lutego Europejskim Dniem Ofiar. W Polsce Dzień Ofiar Przestępstw jest obchodzony na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 12 lutego 2003 roku. Obchody mają na celu zwrócenie uwagi na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Ponadto w ramach trwającego w dniach 19-25 lutego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w wielu miejscach w całej Polsce można uzyskać bezpłatną poradę prawną. Całość koordynuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Na stronie Pokrzywdzeni.gov.pl można znaleźć wykaz organizacji, które w tym roku świadczą pomoc materialną i niematerialną finansowaną z Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Tam również dostępny jest informator pokrzywdzonego, gdzie m.in. zdefiniowano pojęcie - kim jest osoba pokrzywdzona, rozróżniono przestępstwo: ścigane z urzędu, na wniosek i z oskarżenia prywatnego, poinstruowano jak złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Podano do kogo może zwrócić się o pomoc ofiara przestępstwa i na czym polega interwencja Policji, gdy zgłosimy przestępstwo.
Policjanci codziennie udzielają porad prawnych osobom, które stały się ofiarami przestępstw. Włączenie się w kampanię jest zaś szczególnym akcentem poparcia dla tego typu przedsięwzięć. W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem informacje i porady udzielane są osobom zainteresowanym w trakcie prowadzonych dyżurów przez policjantów z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.
Więcej informacji na temat Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem tutaj oraz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.