Wydarzenia

Uwaga, mrozy. Nasza reakcja może ocalić czyjeś życie

Data publikacji 23.02.2018

Ujemne temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Szczególnie narażone są osoby bezdomne, w podeszłym wieku, nietrzeźwe, samotne czy niezaradne życiowo. Nie bądźmy obojętni na ich los. Jeden telefon może uratować komuś życie.

Według danych Komendy Głównej Policji, od 1 listopada w wyniku wychłodzenia zmarło 40 osób.

Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo w czasie mrozów. Pamiętajmy o odpowiednim ubiorze dostosowanym do pogody oraz odżywianiu. Spytajmy czy naszej pomocy nie potrzebują nasi bliscy czy sąsiedzi. Nie rozgrzewajmy się alkoholem. Wypicie alkoholu powoduje jedynie chwilowe podwyższenie ciepłoty ciała, jednak w konsekwencji organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie.  Stan upojenia alkoholem powoduje również ograniczoną zdolność koordynacji ruchów, wtedy łatwo o upadek i blisko do tragedii.

By dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka.

Krośnieńscy policjanci  apelują o interwencje za każdym razem, gdy zauważymy osobę zagrożoną wychłodzeniem organizmu. Dzwońmy na telefon alarmowy 997 lub 112.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem uzyskamy  informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz możemy zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

Wykaz placówek udzielających wsparcia osobom potrzebującym pomocy na terenie Podkarpacia, dostępne są tutaj oraz tutaj.

Powrót na górę strony