„Bezpieczne z@kupy w sieci”
Krośnieńscy policjanci zorganizowali cykl spotkań „Bezpieczne z@kupy w sieci”. Prelekcję dla uczniów szkół średnich przeprowadził specjalista z firmy allegro. Młodzież poznała zagadnienia dotyczące handlu w sieci oraz zagrożenia wynikające z zakupów online.
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie we współpracy z firmą allegro, zorganizowali cykl spotkań „ Bezpieczne z@kupy w sieci”. Zajęcia przeprowadzono z uczniami krośnieńskiego „Elektryka”, „Naftówki” oraz II Liceum Ogólnokształcącego. Celem kampanii było zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie transakcji zakupowych w wirtualnej rzeczywistości.
Prelekcję dotyczącą bezpiecznych zakupów wygłosił specjalista z firmy allegro Jakub Pepłoński. Podczas spotkania młodzież poznała zagadnienia dotyczące handlu w sieci oraz zagrożenia wynikające z zakupów online.
Poniżej publikujemy podstawowe zasady bezpiecznych zakupów przez internet:
- Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania do sprzedającego,
- Zwracaj uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu,
- Wybierając sklep internetowy zwracaj uwagę na komentarze klientów, np. dostępne na forach,
- Sprawdzaj jakie są warunki zwrotu i gwarancji, aby później w razie problemów łatwo odzyskać pieniądze, bądź zwrócić przedmiot,
- Jeżeli zdecydujesz się na zakup u prywatnej osoby, np. za pośrednictwem portalu ogłoszeniowo zawsze umawiaj się na odbiór osobisty – nie przelewaj pieniędzy zanim przedmiot do Ciebie nie trafi. Jeżeli trafisz na nieuczciwego sprzedawcę możesz stracić pieniądze, ponieważ takie serwisy nie pośredniczą w sprzedaży i nie gwarantują bezpieczeństwa zakupów,
- Unikaj płacenia za towar lub usługi kartą płatniczą bezpośrednio na stronie internetowej sklepu, szczególnie jeśli musisz tam podać informacje takie jak numer karty płatniczej,
- W miarę możliwości korzystaj z prywatnych komputerów co do których masz pewność, że nie korzysta z nich wiele osób,
- Używaj programu antywirusowego i na bieżąco go aktualizuj,
- Pamiętaj by nie zapisywać haseł i nie zapamiętywać ich w przeglądarkach internetowych. Istnieje ryzyko że hasła zostaną bez naszej wiedzy odczytane.
Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała prelekcji specjalisty z allegro, aktywnie uczestnicząc w realizowanych zajęciach.