Wydarzenia

Krajowa Mapa Zagrożeń i Bezpieczeństwa-podsumowanie działania

1 229 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa nanieśli mieszkańcy naszego powiatu w 2020 roku. Większość zgłoszeń dotyczyła spraw związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym i spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych.

Policjanci podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, na terenie powiatu przemyskiego w 2020 roku. Przez ostatnich 12 miesięcy, mieszkańcy naszego powiatu korzystali z tego narzędzia 1 229 razy. Najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowiły te związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym:

  • przekraczanie dozwolonej prędkości – 732 zgłoszeń
  • nieprawidłowe parkowanie – 96 zgłoszeń
  • niewłaściwa infrastruktura drogowa –71 zgłoszeń
  • zła organizacja ruchu drogowego – 33 zgłoszenia

Kolejna grupa zgłoszeń dotyczy m.in. :

  • spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych – 63 zgłoszeń
  • dzikich wysypisk śmieci – 42 zgłoszeń
  • grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją – 36 zgłoszeń

Policjanci sprawdzili 1 229 zgłoszeń. Zgłoszeń potwierdzonych było 530, a niepotwierdzonych odnotowano 671. Natomiast 28 zostało zaklasyfikowanych jako żart lub pomyłka.

Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli od września 2016 roku mieszkańcy powiatu przemyskiego nanieśli na nią łącznie 6 717 zgłoszeń.

Stworzenie mapy zagrożeń pozwala zobrazować stan bezpieczeństwa na danym obszarze, wskazać zagrożenie przestępczością określonego rodzaju oraz szczególnie uciążliwe wykroczenia. Mając pełny i rzetelny obraz, Policja może lepiej dostosować swoje działania do zdiagnozowanych potrzeb, np. lepiej planować i dyslokować służbę patrolową czy patrole ruchu drogowego.

Z narzędzia należy korzystać w rozsądny sposób, ponieważ każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Istotne jest to, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Powrót na górę strony