Działania przemyskich policjantów „Bezpieczny pieszy”
Funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego przemyskiej komendy prowadzą dziś działania „Bezpieczny Pieszy”. Mundurowych będzie można spotkać na drogach całego powiatu. Policjanci będą reagować na pieszych popełniających wykroczenia drogowe, szczególnie na przechodzących przez jezdnię w miejscach zabronionych.
Akcja rozpoczęła się o godz. 6 i potrwa całą dobę. Policjanci zwrócą uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych, a także na zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników. Ich uwaga będzie również zwrócona na kierowców, którzy będą popełniać wykroczenia wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego.
PRZYPOMINAMY o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa przez PIESZYCH :
1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza.
2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
4. Pieszy powinien przechodzić przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych tj. na przejściach dla pieszych. Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest zobowiązany skorzystać z niego. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności.
5. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
6. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
7. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.
8. Zamierzając przejść na drugą stronę jezdni (w tym również na przejściu dla pieszych), zanim wejdziesz stosuj się do sprawdzonej zasady:
- spójrz w lewo,
- spójrz w prawo,
- ponownie spójrz w lewo,
- gdy upewniłeś się że droga jest wolna, zacznij przechodzić
- podczas przechodzenia kontroluj sytuację, czy nie nadjeżdża pojazd
- przechodź jezdnię równym krokiem prostopadle najkrótszą drogą
9. Jeżeli przejście dla pieszych wyposażone jest w sygnalizację świetlną, tylko zielony sygnał uprawnia Cię do przejścia przez jezdnię, gdy światło zielone pulsuje, oznacza to, że zaraz pojawi się światło czerwone i należy szybko opuścić przejście. Gdy świeci się sygnał czerwony, nie wolno wchodzić na przejście.
Sygnał świetlny jest często wyposażony w sygnał dźwiękowy dla osób niedowidzących i niewidomych.
Jednocześnie pamiętaj, że zabrania się:
- wchodzenia na jezdnię:
- bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
- spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
- przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
- zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
- przebiegania przez jezdnię;
- chodzenia po torowisku;
- przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.
Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych w z winy pieszego jest:
- wejście bezpośrednio przed jadący pojazd,
- wejście przy czerwonym świetle,
- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym.