Bezpieczeństwo podczas prac polowych
Okres letni to czas intensywnych prac polowych. Ciągniki i maszyny rolnicze pracują pełną parą. To także okres, który może nieść różnego rodzaju niebezpieczeństwa związane z niewłaściwym użytkowaniem maszyn rolniczych, czy też angażowaniem dzieci w prace, mogące stanowić zagrożenie dla ich życia i zdrowia.
Prace w rolnictwie, to niebezpieczeństwa przede wszystkim związane z niewłaściwym użytkowaniem maszyn rolniczych lub angażowaniem dzieci w prace, mogące stanowić zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęścia.
Pamiętajmy zatem, by w tym okresie zwrócić szczególną uwagę na dzieci i młodzież, która często pomaga przy pracach polowych. Należy pamiętać, że młodzi ludzie mają mniejsze doświadczenie w tym zakresie, a ich „fantazje” często są przyczynami wypadków. Dlatego też wszelkie pomocnicze prace powinni wykonywać pod bacznym okiem dorosłych.
Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Pamiętajmy, aby były one odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione. Nigdy nie zostawiajmy małych dzieci bez opieki! To na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych!
Pamiętajmy również, że najważniejszy jest własny dobry przykład. Pracując rozważnie, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy chronimy nie tylko swoje życie i zdrowie, ale uczymy tych zasad własne dzieci. One uważnie nas obserwują i naśladują.
Kilka zasad jak uniknąć zagrożeń:
- Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
- Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.
- Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
- W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby się bawić. Miejsce to powinno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.
- Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej.
- Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.
- Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się, czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
- Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
- Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
- W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!
- Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!