Potrącenie pieszej w Przemyślu
Pomimo cyklicznie prowadzonych działań i ciągłych apeli policjantów ruchu drogowego nadal dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych. Dziś po godz. 8, na ul. Grunwaldzkiej w Przemyślu na drodze osiedlowej doszło do potrącenia kobiety. Poszkodowana 71-latka trafiła do szpitala. Kierujący fiatem dukato był trzeźwy.
Dziś po godz. 8 przechodzącą droga osiedlową, 71-letnią mieszkankę Przemyśla potrącił kierujący dostawczym fiatem ducato. Kobietę przewieziono do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący 24-latek podczas cofania, nie zauważył kobiety przechodzącej za jego pojazdem. Mieszkaniec powiatu przemyskiego, który kierował fiatem, był trzeźwy.
Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Przemyślu.
Policjanci apelują do wszystkich osób kierujących pojazdami, jak również pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach, o uważną jazdę i stosowanie się do znaków drogowych. Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo.
Przypominamy również, że od 1 czerwca br. weszła w życie ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym.
Piesi - nowe prawa
Wprowadzone zmiany sprawiły, że każdy pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Wyjątkiem jest tramwaj: przed tym pojazdem pieszy pierwszeństwo ma tylko wtedy, gdy znajdzie się już na przejściu dla pieszych.
Piesi – nowe obowiązki
Nowo wprowadzone przepisy nie zwalniają pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Istotną zmianą w znowelizowanych przepisach jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Kierowcy – obowiązki wobec pieszych
Przepisy regulują zachowania kierujących pojazdami względem osób pieszych. Kierowcy pojazdów są obowiązani do obserwowania nie tylko przejścia, ale także jego okolicy. Ich obowiązkiem jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz zmniejszenie prędkości tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub wchodzącego na przejście. Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu.