Wydarzenia

O przemocy i cyberzagrożeniach z uczniami

W Komendzie Miejskiej Policji w Przemyślu, policjantki z zespołu do spraw nieletnich i patologii wspólnie z oficerem prasowym oraz funkcjonariuszem z zespołu ds. zarządzania kryzysowego, mieli przyjemność prowadzić zajęcia o zagrożeniach w cyberprzestrzeni i przemocy rówieśniczej. Uczniowie z klas piątych, szóstych, siódmych i ósmych ze Szkoły Podstawowej w Nehrybce mieli też okazję zwiedzić komendę.

Cyberzagrożenia i przemoc były tematem poruszonym  przez przemyskich policjantów w trakcie spotkania z młodzieżą. Podczas zajęć, mundurowi nie tylko podawali przykłady zagrożeń, jakie mogą pojawić się w sieci. Funkcjonariusze, przede wszystkim, przestrzegali i wskazywali, jak należy się zachowywać w internecie, aby nie zostać wykorzystanym przez internetowych przestępców.

Policjanci radzili uczniom, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami w internecie dzielić się ze swoimi rodzicami, nauczycielami, pedagogiem. Przestrzegali, aby nie podawać nikomu obcemu żadnych informacji na temat adresu, numerów telefonów, czy też jakichkolwiek ważnych danych, które przestępca może wykorzystać do włamania się na konto bankowe. Omówili problem publikowania zdjęć, filmów bez zgody osoby w nich występującej.

Funkcjonariusze wyjaśnili, także znaczenie określeń cyberprzemoc i grooming, stalking, seksting, wskazując jednocześnie, że są to przestępstwa internetowe.
Policjanci zalecali, aby z internetu korzystać w sposób mądry i unikać instalowania jakichkolwiek podejrzanych aplikacji, które mogą mieć nie tylko ukryte funkcje „szpiegowania”, ale mogą również oddziaływać na psychikę młodych ludzi i nakłaniać do wykonywania niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia zadań.

Poruszano także temat dotyczący  przemocy rówieśniczej. Uświadamiano uczniów, co to jest przemoc wśród rówieśników, jakiego typu zachowania zalicza się do przemocy.   Policjanci podali przykłady zachowań świadczących o przemocy fizycznej, psychicznej i agresji oraz wskazali jak sobie radzić z prześladowaniem.

Po zajęciach młodzież miała okazję zwiedzić komendę i zobaczyć jak na co dzień pracują policjanci Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego. Odwiedzili niebieski pokój służący do przyjaznych przesłuchań i przyjrzeli się pracy na dyżurce. Największa atrakcją dla wszystkich było zapoznanie sprzętu służbowego jakim posługują się policjanci podczas służby.

Była to jak widać wizyta bardzo efektywna i dostarczająca uczniom wielu nowych informacji.

 

 

 

  • Zdjęcie kolorowe wykonane w porze dziennej -przedstawia aulę KMP w Przemyślu na której przebywają dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nehrybce które biorą udział w spotkaniu z policjantką .
    foto KMP-Przemyśl
  • Zdjęcie kolorowe wykonane w porze dziennej -przedstawia korytarz KMP w Przemyślu na którym przebywają dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nehrybce, które biorą udział w spotkaniu z policjantem .
    foto KMP-Przemyśl
  • Zdjęcie kolorowe wykonane w porze dziennej -przedstawia tz. "Błękitny pokój" KMP w Przemyślu  w którym przebywają dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nehrybce, które biorą udział w spotkaniu z policjantem .
    foto KMP-Przemyśl
Powrót na górę strony