Wydarzenia

Przemyscy policjanci pełnią służbę na stoku narciarskim

Data publikacji 07.02.2022

Zimą policjanci pełnią służbę, nie tylko na terenie Przemyśla, ale także i na stoku narciarskim. Aby zapewnić bezpieczeństwo amatorom białego szaleństwa, policjanci z przemyskiej komendy patrolują trasy zjazdowe i ich okolice.

Podstawowym zadaniem policjantów na stokach narciarskich jest działanie prewencyjne, mające wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo. Policjanci zwracają szczególną uwagę na najmłodszych amatorów białego szaleństwa. Pilnują, aby dzieci i młodzież nie wychodziła na trasę bez kasku ochronnego.

Mundurowi zwracają także szczególną uwagę na sprzęt, który narciarzom zdarza się pozostawić bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące się, zwracają też uwagę na odpowiedzialną postawę i kulturę na stoku oraz w kolejkach do wyciągów. Ponadto upowszechniają Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Oprócz tych standardowych zadań, mundurowi zwracają uwagę także na inne wymogi. Dotyczą one kontroli zachowania dystansu społecznego, zasłaniania ust i nosa przez narciarzy oraz osoby z obsługi i gastronomii w pomieszczeniach.

Policja przypomina, jak zadbać o bezpieczeństwo na stoku:
1. Uważaj na inne osoby. Zjeżdżaj tak, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa i nie spowodować żadnej szkody.
2. Dostosuj prędkość jazdy do swoich umiejętności, trasy, pogody i natężenia ruchu.
3. Podczas wyprzedzania zachowaj bezpieczną odległość od innych osób.
4. Rozpoczynając jazdę sprawdź, czy możesz to uczynić bezpiecznie, nie stwarzając zagrożenia dla siebie i innych.
5. Unikaj zatrzymywania się na trasie zjazdu, w szczególności w miejscach zwężeń i ograniczonej widoczności. W razie upadku, jak najszybciej usuń się z toru jazdy.
6. Podchodź lub schodź tylko poboczem trasy.
7. Bezwzględnie przestrzegaj znaków i sygnalizacji na trasie. Dobierz trasę do swoich umiejętności: zielona – łatwa, niebieska – średnia, czerwona – trudna, czarna – bardzo trudna.
8. W razie wypadku nie bądź obojętny, udziel pomocy poszkodowanemu i zadzwoń pod numer alarmowy 112
9. W razie wypadku (jako uczestnik lub świadek) podaj swoje dane osobowe.

Przypominamy, że zgodnie z zapisami Ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich z dnia 18 sierpnia 2011 roku obowiązuje zakaz uprawiania narciarstwa lub snowboardu w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środka odurzającego.

Osoby do 16 roku życia mają obowiązek jazdy w kasku. Opiekunowie, czy osoby sprawujące nadzór nad małoletnimi do 16 roku życia, które dopuszczą do uprawiania przez nich narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim, bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego, podlegają karze grzywny.

 

Powrót na górę strony