Seniorka z Przemyśla została oszukana metodą „na policjanta”
81-letnia mieszkanka Przemyśla została oszukana metodą „na policjanta”. Starsza pani przekazała oszustowi oszczędności swojego życia i straciła 50 tysięcy złotych. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność.
Wczoraj policjanci z przemyskiej komendy przyjęli zgłoszenie o oszustwie metodą "na policjanta”. Córka poszkodowanej złożyła zawiadomienie, ponieważ jej oszukana matka nie była w stanie zgłosić się na komendę osobiście, gdyż nie pozwalał na to stan jej zdrowia. Jak zeznała zgłaszająca, 22 lutego br. około godz. 17 na telefon stacjonarny do jej 81-letniej matki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta i poinformował ją, że jej syn (tu podało imię) spowodował wypadek drogowy, w którym ranna została kobieta w ciąży i syn jest obecnie przesłuchiwany na policji. Dla wiarygodności na chwilę przekazał słuchawkę niby synowi, który miał wypowiedzieć do seniorki słowa: ”mamo ratuj, zadzwonię do Ciebie później”. Następnie policjant przekazał starszej pani, że jeżeli chce synowi pomóc, to musi przekazać natychmiast pieniądze i nikomu o tym nie mówić.
Seniorka natychmiast zgodziła się przekazać pieniądze i przyznała, że w domu ma 50 tys. Około godz. 19, do mieszkania kobiety przyszedł młody mężczyzna i odebrał przygotowaną gotówkę. Następnego dnia, gdy córka przyszła odwiedzić matkę, ta poprosiła ją, by zadzwoniła do brata, który przebywa za granicą. Po uzyskaniu połączenia córka oddała słuchawkę mamie, która spytała syna, czy jest zdrowy i czy u niego wszystko w porządku. Po zakończonej rozmowie załamana seniorka przyznała się córce, że oddała swoje oszczędności życia oszustom.
Policja apeluje, aby nigdy, pod żadnym pozorem, nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy. Policjanci zwracają uwagę, że mimo nieustannie prowadzonych akcji informacyjnych i profilaktycznych, nadal dochodzi do oszustw na fałszywego „policjanta”, „wnuczka”, „córkę”, czy innego członka rodziny.
Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy lub udzielenie pożyczki:
• nie należy działać w pośpiechu i nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści, aby osiągnąć swój cel;
• potwierdzić informację, dzwoniąc na numer alarmowy 112;
• jeśli musisz kogoś wpuścić do mieszkania, nie zostawiaj go ani na chwilę samego. Najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny;
• nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące;
• nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, adresu zamieszkania, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.