Wydarzenia

Policjanci dbają o bezpieczeństwo przed świętami

Data publikacji 12.04.2022

Zbliżają się Święta Wielkanocne, rozpoczęły się więc przedświąteczne porządki, zaczyna się także gorączka przedświątecznych zakupów. Zarówno sprzątając, jak i robiąc zakupy nie zapominajmy o własnym bezpieczeństwie. Pamiętajmy także, że przestępcy działają zarówno w świecie realnym jak i w wirtualnym. Zachowajmy ostrożność i nie dajmy się zwieść przestępcom i oszustom.

Wiosna to czas, kiedy przygotowujemy nasze domy i mieszkania do zbliżających się świąt. Sprzątamy, myjemy okna, czyścimy posesję. Policja przypomina, aby podczas tych czynności zadbać o własne bezpieczeństwo. Gdy myjemy okna w mieszkaniach na wysokich piętrach bloków, pamiętajmy, aby nie wychylać się, nie wychodzić na parapety, uważać stając na krzesłach czy taboretach. Najlepiej, aby ktoś był z nami wtedy w mieszkaniu.

Okres przedświąteczny, to czas kiedy robimy większe zakupy. Pośpiech, większy tłok w sklepach, na przystankach, dworcach, w pociągach i w autobusach. Przestrzegamy przed zagrożeniem ze strony kieszonkowców i radzimy co zrobić, by nie stwarzać warunków sprzyjających przestępcom. W tym tak szczególnym okresie, dzielnicowi pełnią służby w rejonach targów i bazarów, gdzie czuwają nad bezpieczeństwem kupujących i sprzedających. W trakcie rozmów, policjanci promują Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikację Moja Komenda. W rozmowach przestrzegają przed kieszonkowcami i oszustami.

Oto kilka rad:

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

• Poważną przeszkodą dla złodzieja będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni kurtki, bądź płaszcza.
• Plecak czy torebkę nośmy przed sobą. Miejmy je zawsze w zasięgu wzroku, a nie jak często się zdarza na plecach, gdzie kompletnie nie wiemy co się z nimi dzieje.
• Podczas zakupów - nie odstawiajmy od siebie torebki, na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet krótki moment, by nas okraść.
• Podczas wybierania gotówki z bankomatu ważne jest, aby zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas kod pin, wybierajmy takie bankomaty, przy których jest światło, a jeśli zdecydujemy się pobrać większą kwotę warto, by towarzyszył nam ktoś zaufany.
• Nie trzymajmy numerów pin razem z kartami do bankomatów!
• Nie demonstrujmy zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby. Nie trzymajmy też pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. W przypadku kradzieży nie stracimy całej gotówki.
• Klucze do mieszkania powinniśmy nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, może okraść mieszkanie zanim osoba poszkodowana zdąży zareagować.
 
Podczas zakupów przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego:

• Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź maile. Najlepiej korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych
• Unikajmy robienia zakupów online w miejscach publicznych, korzystając z komputera, tableta czy smartfona lub z otwartej sieci internetowej. W ten sposób zmiejszamy ryzyko dostania się naszych danych (w tym haseł logowania) w niepowołane ręce.
• Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot. Bardzo często atrakcyjna, niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na „niepowtarzalne okazje". Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.
• Nie płaćmy „w ciemno” za towar. Przed zakupem sprawdźmy, jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić.
• Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym. Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.
• Nie korzystajmy z przysyłanych linków. Wchodząc na stronę sklepu wpisujmy adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy czy banki.
• Płacąc kartą kredytową upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne - na stronie internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki.
• Po otrzymaniu przesyłki koniecznie sprawdźmy, czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeśli nie, należy skontaktować się ze sprzedającym, by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Gdy mimo prób nie udaje się to lub pomimo, że odesłaliśmy zakupiony towar, nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy, poinformujmy o tym fakcie Policję.

Okres świąt, to również czas, w którym wiele osób będzie odwiedzać swoje rodziny. Wyjeżdżając zostawiamy dom, a w nim swój dobytek. Zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania czy domu przed wyjazdem:

• Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna swojego mieszkania.
• Uważajmy na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby do włamania doszło.
• Współdziałajmy z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi stojącymi pod drzwiami sąsiadów, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
• Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy zaufanych sąsiadów, którym zostawiamy nasze klucze, by otwierali na krótko okna, opróżniali skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączali na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

W przypadku kiedy poczujemy się zagrożeni nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Zawsze możemy zadzwonić na numery alarmowe 112.

Powrót na górę strony