Wydarzenia

Sezon działkowy w pełni – uważaj na włamywaczy

Data publikacji 17.05.2022

Sezon porządkowania ogródków działkowych oraz częstego przebywania na świeżym powietrzu rozpoczął się. Niestety na terenach ogródków działkowych mogą pojawić się złodzieje, a także wandale. Dlatego warto pamiętać o dobrym zabezpieczeniu tego, co przywozimy i zostawiamy na działkach.

Trwa sezon aktywności na terenie ogródków działkowych. Czas ten to również okazja dla złodziei. Wykorzystują oni nieuwagę działkowców, pozostawiających bez opieki wartościowe przedmioty w otwartych altanach. Sprawcy czekają na takie sytuacje i niezauważeni przez działkowca oddalonego od swojego domku, wchodzą do środka i kradną. Pamiętajmy, że łupem złodziei pada niemal wszystko, co przedstawia w ich oczach jakąkolwiek wartość. Drobni złodzieje, jak i zorganizowane grupy przestępcze, kradną z altan wyposażenie, narzędzia, ale także elementy ogrodzenia działek. Słowem wszystko, na czym mogą zarobić, odsprzedając kradzione towary osobom trzecim lub na złomowiskach.

Aby Twoja działka była bezpieczna - pamiętaj:
- pamiętajmy, aby opuszczając działkę dokładnie zamknąć swoje altany i domki letniskowe. Pozostawienie uchylonego okna, cennych przedmiotów i urządzeń w łatwo dostępnym miejscu, czy też prowizoryczne zamknięcie drzwi, znacząco ułatwiają wejście włamywaczom.
- podczas wykonywanych prac na działce nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy, dokumentów czy pieniędzy bez nadzoru.
- w altance nie przechowujmy rzeczy wartościowych.
- zabezpiecz należycie drzwi i okna w swoim domku, załóżmy dobre zamki.
- zanotuj na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, magnetowid, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie    posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).
- uważajmy na kręcących się w pobliżu działki ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby doszło do włamania.
- współdziałajmy zawsze z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi kręcącymi się w pobliżu ich działki
- ubezpieczmy swój domek na działce, by w razie nieszczęścia, chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.
- o włamaniu należy jak najszybciej powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykajmy niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów złodziei.

O wszelkich pilnych zagrożeniach informujmy Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Sytuacje, które nie wymagają natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy, można zgłaszać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa lub kontaktować się z dzielnicowymi, wykorzystując stworzoną w tym celu aplikację Moja Komenda.

 

Powrót na górę strony