Wydarzenia

W "atrakcyjnej" cenie chciał kupić drut – stracił ponad 10 tys. złotych

Data publikacji 19.05.2022

W ostatnim czasie znacznie zdrożały materiały budowlane. Fakt ten wykorzystują również oszuści, którzy oferują na różnych portalach, materiały budowlane w „atrakcyjnych" cenach. Mieszkaniec powiatu przemyskiego znalazł takie ogłoszenie, a następnie przelał ponad 10 tys. złotych. Niestety okazało się , że oszust podszył się pod hurtownię budowlaną, która nie istniała. Policjanci apelują o zwiększenie czujności i dokładne sprawdzanie sprzedających przed dokonaniem płatności.

17 maja br., policjanci przyjęli zawiadomienie od 42-letniego mieszkańca powiatu przemyskiego, że został oszukany przez fikcyjna hurtownię budowlaną, która ogłaszała się na portalu internetowym. Poszkodowany zeznał, że pod koniec marca br., skorzystał z ogłoszenia "hurtowni budowlanej" i zamówił 1,5 tony drutu zbrojeniowego w „atrakcyjnej” cenie.

Mężczyzna telefonicznie uzgodnił ze sprzedającym szczegóły transakcji, po czym przelewem zapłacił za zamówiony towar ponad 10 tysięcy złotych. Niestety przesyłka nie dotarła do pokrzywdzonego w umówionym terminie, a kontakt ze sprzedającym się urwał. Próbował nawiązać kontakt telefoniczny i mailowy ze sprzedającym, jednak okazało się, że abonent jest już niedostępny. Mężczyzna stracił pieniądze i nie otrzymał towaru.

Sprawę wyjaśnią policjanci, którzy apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożności podczas robienia zakupów za pośrednictwem Internetu.

Pamiętajmy !

  • Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego
  • Zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć
  • Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze
  • Sprawdzajmy, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić
  • Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na stronie powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze
  • Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zazwyczaj bez ładowarki i dokumentacji
  • Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi
  • Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za  wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości, co do wiarygodności sprzedającego, warto umówić się na "ODBIÓR OSOBISTY" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "ZA POBRANIEM".
Powrót na górę strony