Wydarzenia

Znęcał się nad byłą żona – trafił na 3 miesiące do aresztu

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu zatrzymali 36-letniego mężczyznę podejrzanego o znęcanie się nad swoją byłą żoną. Mieszkaniec powiatu przemyskiego był już notowany za podobne przestępstwo. Od dłuższego czasu wyzywał, szarpał, popychał i groził pozbawieniem życia 37-letniej kobiecie. Sąd zastosował wobec niego 3 miesięczny areszt. Przestępstwo znęcania się nad osobą najbliższą zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Pod koniec sierpnia 2022 r. policjanci zostali wezwani na interwencję domową. Zgłaszającą była kobieta, która powiadomiła, że jej były mąż z którym wspólnie zamieszkuje i żyje w konkubinacie wyzywa ją, popycha, dusi oraz grozi, że ją zabije. Okazało się, że mężczyzna był już za to przestępstwo karany i odbywał karę pozbawienia wolności. Aby odizolować sprawcę od osoby doznającej przemocy, funkcjonariusze natychmiast udali się na miejsce zdarzenia i zatrzymali 36-latka, który trafił do policyjnej celi.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy dał funkcjonariuszom podstawy, żeby przedstawić mieszkańcowi powiatu przemyskiego zarzuty popełnienia przestępstwa. Zatrzymany odpowie za znęcanie się nad członkiem rodziny. Sąd Rejonowy w Przemyślu, na wniosek policji i prokuratury, zastosował wobec mężczyzny tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

36-latkowi grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że każda osoba, która doświadcza przemocy, może liczyć na wsparcie policjantów, którzy przypominają, że w listopadzie 2020 roku weszły w życie przepisy tzw. ustawy antyprzemocowej. Na jej podstawie Policja otrzymała nowe uprawnienie - możliwość wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu, Policja będzie zobowiązana do sprawdzania, czy nie są one naruszane. Za niestosowanie się do nakazu lub zakazu kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy.

Przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym przez prawo. Każdy, kto wie, że osobie z jej otoczenia dzieje się krzywda powinien stanowczo reagować i powiadomić odpowiednie instytucje. Skutecznym narzędziem ochrony osób doznających przemocy jest procedura „Niebieskie Karty”. Jeśli zachodzi podejrzenie, że osoba jest dotknięta przemocą, przedstawiciel jednej z pięciu służb: oświaty, służby zdrowia, policji, pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, wszczyna procedurę „Niebieskie Karty”. To skoordynowany system pomocy dla osób, które doznają przemocy domowej.

 

Powrót na górę strony