Wydarzenia

Nie daj się oszukać - uważaj. Oszuści nadal atakują!

Bądźmy bardzo czujni, bo oszuści ciągle działają i po mimo wielu apeli i kampanii społecznych ludzie nadal potrafią naciągaczom zaufać przez co tracą swoje oszczędności. W czwartek 84-letni mieszkaniec Przemyśla stracił 40 tys. złotych. Mundurowi po raz kolejny apelują o wzmożenie czujności i weryfikowanie wszelkich działań związanych z finansami.

W czwartek po południu, do mieszkańca Przemyśla z numeru zastrzeżonego zadzwonił mężczyzna, który podał się za kuriera i poprosił o dokładny adres w celu realizacji przesyłki. Po kilku minutach ponownie z zastrzeżonego numeru zadzwoniła inna osoba podająca się za policjanta z Centralnego Biura Śledczego, która poinformowała pokrzywdzonego, że jego dane personalne zostały skradzione z banku. W rozmowie  oszuści przekonali pokrzywdzonego, że niezwłocznie należy zabezpieczyć pozostałe jego środki pieniężne. Mężczyzna otrzymał instrukcję, że musi wszystkie swoje pieniądze przekazać policjantowi, który zgłosi sie do niego w celu zapisania numerów banknotów. Po kilku minutach w mieszkaniu pojawił się mężczyzna podający się za policjanta i odebrał kwotę około 40 tys złotych zapewniając, że za około godzinę zostaną one oddane właścicielowi. "Policjant" nie wrócił by oddać pieniędze, a sam pokrzywdzony nabrał podejrzeń co do zorganizowanych działań. Poinformował o wszystkim policjantów, i jak się okazało padł ofiarą oszustów.

Pamiętajmy o kilku prostych, ale bardzo ważnych zasadach, których przestrzeganie może ustrzec nas przed utratą pieniędzy:

  • Nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie;
  • Funkcjonariusze instytucji państwowych nigdy nie proszą o przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy;
  • Zadzwoń do bliskich, do osób zaufanych i poinformuj ich o takich działaniach;
  • W przypadku podejrzenia, że jest to oszustwo rozłącz rozmowę, a o próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję.
  • W razie wątpliwości zawsze można zadzwonić na numer alarmowy 112

Najważnieszym środkiem bezpieczeństwa  jest ostrożność i ograniczone zaufanie wobec osób nieznajomych.
 

Powrót na górę strony