Zaginięcia osób jako temat debaty społecznej
Wczoraj w Komendzie Miejskiej Policji w Przemyślu odbyła się debata „Gdy zaginie człowiek… Przyczyny i skutki zaginięć ludzi”. Tym razem przedstawiciele służb i instytucji rozmawiali o problematyce związanej z nagłą utratą kontaktu z osobami najbliższymi lub takimi, które wymagają szczególnej troski.
Wczoraj w Komendzie Miejskiej Policji w Przemyślu odbyła się debata „Gdy zaginie człowiek… Przyczyny i skutki zaginięć ludzi”. Tym razem przedstawiciele służb i instytucji rozmawiali o problematyce związanej z nagłą utratą kontaktu z osobami najbliższymi lub takimi, które wymagają szczególnej troski.
Ideą niniejszego przedsięwzięcia była analiza problematyki zaginięć osób w kontekście diagnozowania i ograniczania przyczyn zjawiska, oraz organizacja szybkiej, efektywnej akcji poszukiwawczej, zwłaszcza w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia zaginionego.
W spotkaniu, oprócz policjantów, wzięli udział przedstawiciele Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Kolei, Straży Miejskiej, ochotniczych Straży Pożarnych oraz instytucji: Podkarpackiego Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, gminnych ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej i placówek leczniczych. Ponadto swoją obecnością spotkanie uświetnił prezes Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z psami STORAT Tomasz Maciejewski. Świat nauki reprezentował Tomasz Olejarz - wykładowca z Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej. Samorząd miejski reprezentował Dyrektor Biura Prezydenta Miasta Przemyśla Jan Jarosz.
Debata rozpoczęła się wystąpieniem nadkom. Mariusza Rabki - Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu, który zaprezentował zjawisko zaginięć ludzi w unormowaniach prawnych i wskazał sposób prowadzenia akcji poszukiwawczych w przypadku otrzymania przez Policję informacji o zaginięciu.
Kolejnym etapem debaty była dyskusja, w trakcie której reprezentanci poszczególnych służb i instytucji wskazali te aspekty zaginięć, które z racji braku regulacji prawnych wymagają głębokiej analizy i podjęcia działań, zmierzających do zwiększenia efektywności i skuteczności prowadzenia poszukiwań osób zaginionych.
Jak wskazuje statystyka liczba zaginięć osób kategorii I (czyli tych, których życie lub zdrowie było w realnym niebezpieczeństwie) na terenie miasta i powiatu przemyskiego znacząco wzrosła od 2013 roku. Od początku 2015 roku do dnia dzisiejszego, na Policję w Przemyślu zgłoszono już 10 przypadków zaginięć osób, które zostały zakwalifikowane jako kategoria I.
Ze względu na charakter tych zdarzeń są to dla Policji sprawy priorytetowe, w celu udzielenia pilnej pomocy osobie w stanie zagrożenia, wymagają zaangażowania do działań znacznych sił i środków oraz nawiązania współpracy z innymi służbami i instytucjami.
O tym, że problem zaginięć osób jest sprawą bardzo ważną, świadczy olbrzymie zainteresowanie mediów tą tematyką oraz systematyczny wzrost ilości osób zaginionych. W 2014 padł kolejny rekord pod względem liczby zaginięć w Polsce tj. 20 845 osób. Obrazując wygląda to tak, jakby w ciągu jednego roku zaginęli wszyscy mieszkańcy miasta Łańcut (ludność 18 143).
Uczestnicy spotkania byli zgodni co do konieczności podejmowania tego tematu w dyskusjach międzyinstytucjonalnych i zwrócenia na problem zaginięć ludzi większej uwagi.