Wydarzenia

Bezpieczne zakupy w sieci - policjanci ostrzegają

Data publikacji 30.03.2016

Zakupy poprzez Internet stają się coraz powszechniejsze. Są wygodne, bo nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. Dają też możliwość wyboru najatrakcyjniejszej spośród ofert licznych sklepów internetowych, czy portali aukcyjnych. Kupując w sieci musimy jednak pamiętać, że internetu nie omijają oszuści. Policja apeluje, aby korzystając z tej formy zakupów zachować zdrowy rozsądek i podstawowe środki ostrożności.

Zakupy poprzez Internet stają się coraz powszechniejsze. Są wygodne, bo nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. Dają też możliwość wyboru najatrakcyjniejszej spośród ofert licznych sklepów internetowych,  czy portali aukcyjnych. Kupując w sieci musimy jednak pamiętać, że internetu nie omijają oszuści. Policja apeluje, aby korzystając z tej formy zakupów zachować zdrowy rozsądek i podstawowe środki ostrożności.


Nie ma dnia, aby przemyscy policjanci nie odbierali zgłoszenia związanego z oszustwem, do jakiego doszło w sieci. Najczęściej dotyczą one zakupów sprzętu elektronicznego i ubrań. Każdorazowo pokrzywdzeni tracą w ten sposób od kilkunastu do kilkuset złotych.

 

Działania policjantów koncentrują się wówczas na zebraniu jak najwięcej informacji związanych z feralną transakcją. Zdecydowanie pomocnym jest wówczas udostępnienie wszelkiej korespondencji ze sprzedawcą - tej internetowej, telefonicznej czy pisemnej.

 

Jak przyznają sami pokrzywdzeni, tym wydarzeniom można było zapobiec. Akcentują, że skusiła ich niska cena, a jej atrakcyjność przesłoniła inne aspekty oferty, jak choćby wiarygodność sprzedającego czy opinie o nim wystawione przez innych internautów.

 

Dlatego policjanci kolejny raz apelują, aby kupując przez Internet zachować zdrowy rozsądek oraz zastosować przynajmniej podstawowe środki ostrożności:
 

  • Pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
  • Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, stosujmy się do regulaminów i zasad korzystania z tych portali,
  • Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić,
  • Kupując na aukcji internetowej sprawdźmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność,
  • Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,
  • Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na Policję. Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
  • Foto: arch. KMP Przemyśl
Powrót na górę strony