Wydarzenia

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa- podsumowanie za okres trzech miesięcy

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, które służy mieszkańcom naszego powiatu do informowania o zjawiskach, które wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Przez trzy miesiące funkcjonowania tej platformy wymiany informacji do przemyskiej komendy wpłynęło 535 zgłoszeń. Każdy sygnał jest sprawdzany przez policjantów. Część z tych zgłoszeń już została potwierdzona.

Policjanci podsumowali ilość zgłoszeń mieszkańców naszego powiatu w ramach narzędzia komunikacji, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od 22 września do 21 grudnia br. Komenda Miejska Policji w Przemyślu odebrała 535 zgłoszeń od obywateli (internautów), którzy skorzystali z tej platformy wymiany informacji. Mieszkańcy piszą o tych miejscach, a także przestępstwach i wykroczeniach, które w ich subiektywnym odczuciu negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Za pośrednictwem Internetu mieszkańcy zgłaszali między innymi o:
- przypadkach przekroczenia dozwolonej prędkości – 228 zgłoszeń;
- spożywaniu alkoholu w miejscach publicznych – 69 zgłoszeń;
- nieprawidłowym parkowaniu – 81 zgłoszeń;
- dzikich wysypiskach śmieci – 8 zgłoszenia;
- żebractwie - 6 zgłoszeń
- nieprawidłowe oznakowanie drogi - 8 zgłoszeń
- zła organizacja ruchu drogowego - 34 zgłoszenia
- znęcanie się nad zwierzętami -2 zgłoszenia
- zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych - 7 zgłoszeń
- wypalanie traw -1 zgłoszenie
- używanie środków odurzających -11 zgłoszeń
- poruszanie się po terenach leśnych quadami - 4 zgłoszenia
- niszczenie zieleni - 1 zgłoszenie
- niewłaściwa infrastruktura drogowa - 17 zgłoszeń
- niestrzeżony przejazd kolejowy - 7 zgłoszeń
- nielegalne rajdy samochodowe - 7 zgłoszeń
- nielegalna wycinka drzew - 2 zgłoszenia
- miejsca grupowania się małoletnich - 17 zgłoszeń
- kłusownictwo - 4 zgłoszenia

Wszystkie te zgłoszenia były sprawdzane przez policyjne patrole. W miejscach, gdzie dochodzi do przekroczenia dozwolonej prędkości patrole ruchu drogowego sprawdzały, z jaką prędkością poruszają się kierujący. Wobec sprawców wykroczeń policjanci stosowali postępowanie mandatowe lub skierowali wniosek o ukaranie do sądu. Niejednokrotnie w trakcie takich kontroli policjancji ujawnili kierujących w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu. Na 224 zgłoszenia dotyczące przekroczenia prędkości -51 zostało potwierdzonych.

Na 535 wszystkich zgłoszeń od mieszkańców - 71 z różnych kategorii zostało potwierdzonych. Część pozostaje w weryfikacji. Należy podkreślić, że każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policyjne patrole.

Według danych przemyskiej policji, mieszkańcy Przemyśla i powiatu przemyskiego najczęściej zgłaszali łamanie przepisów ruchu drogowego (m.in. przekroczenia prędkości), niewłaściwą infrastrukturę drogową, nieprawidłowe parkowanie oraz spożywanie alkoholu w miejscach zakazanych.

Przez okres 3 miesięcy funkcjonariusze odbyli 66 spotkań celem promocji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda, w tym z pracownikami instytucji samorządowych,  osobami opiniotwórczymi, zarządami osiedli, prezesami spółdzielni mieszkaniowych, z mieszkańcami gmin w trakcie sesji, z zarządami ogródków działkowych na terenie Przemyśla, dyrektorami szkół i przedszkoli, z właścicielami przedsiębiorstw, kołami łowieckimi.

W wyniku spotkań i dużego zainteresowania społeczeństwa rozpoczęto współpracę z Prezesem Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej - Zbigniewem Kurosz dzięki któremu otrzymaliśmy możliwość promocji  w/w narzędzi w biuletynie wydawanym przez PSM, który trafia do ok 15 000 mieszkańców Przemyśla.

Weryfikacja naniesionych na mapę zagrożeń odbywa się przez zaangażowanie w ramach zadań zleconych -doraźnych funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego, Wydziału Wywiadowczo Interwencyjnego, Wydziału Kryminalnego, Rewirów Dzielnicowych oraz posterunków i komisariatów podległych KMP Przemyśl w zależności od miejsca naniesienia na mapę zagrożenia oraz jego rodzaju. W przypadku gdy w wyniku weryfikacji naniesionego zagrożenia otrzymany zostaje wynik pozytywny tj. zgłoszenie POTWIERDZONE miejsce to jest objęte ponownymi kontrolami i nadzorem. 

W ramach Krajowej Mapy Zagrożeń funkcjonariusze  informują również  o wybranych zgłoszeniach inne służby. W przypadku zgłoszenia "niestrzeżony przejazd kolejowy" przesłane zostały pisma do Straży Ochrony Kolei z prośbą o objęcie powyższych przejazdów kolejowych nadzorem w ramach akcji „Bezpieczny Przejazd”.

W przypadku zgłoszeń o nieprawidłowej infrastrukturze drogowej przesłano pisma do Zarządu Dróg Miejskich i do Urzędu Gminy w Przemyślu z prośbą o podjęcie kroków w celu poprawienia infrastruktury drogowej. W związku z naszą interwencją został wykonany remont cząstkowy nawierzchni jezdni na ul. Bielskiego.

Przypominamy, że strona Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

mf

Powrót na górę strony