Wydarzenia

Nie daj się oszukać przez internet

Przemyscy policjanci apelują o ostrożność podczas zakupów przez Internet. Szukając w sieci najatrakcyjniejszej okazji musimy pamiętać, że swoimi ofertami kuszą nas również oszuści. Policja apeluje, aby korzystając z tej formy zakupów zachować zdrowy rozsądek i podstawowe środki ostrożności.

Do przemyskiej komendy  od 17 stycznia zgłosiło się już 7 osób z woj. podkarpackiego i mazowieckiego, które zostały oszukane podczas internetowych zakupów. Nieznany oszust podszywając się pod sprzedawcę umieścił w serwisie internetowym ogłoszenie sprzedaży samochodu osobowego marki Volkswagen Polo koloru czarnego w bardzo atrakcyjnej cenie, 8700 złotych.  

Fałszywy sprzedawca zażądał od zainteresowanych przedpłaty, zanim jeszcze towar trafił do właściciela. W ten sposób nabrał ok. 20 osób. Każda z tych osób wpłaciła na jego konto od 300-1000 złotych zaliczki. Sprawca wykorzystał krążące w sieci zdjęcie samochodu przygotowanego do sprzedaży.

Wszyscy pokrzywdzeni byli ze sprawcą w kontakcie telefonicznym, wszystkich z osobna zapewniał, że każdy ma zarezerwowany samochód dzięki zaliczce, tym samym każdego utwierdzał, że jest jedynym kupującym. Następnie sprawca umówił jednego dnia, w jednym miejscu przy ul. Akacjowej 11 w Przemyślu wszystkich zainteresowanych kupnem osobówki. Wielkie było ich zdziwienie, gdy spotkali się na ul. Akacjowej szukając numeru, który nie istnieje. Po przybyciu w wyznaczone miejsce spotkania kupujący zorientowali się, że zostali oszukani. Zgłosili się do Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, gdzie złożyli stosowne zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. 

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą przemyskiej komendy prowadzący postępowanie oszacowali, że pokrzywdzonych jest już ok. 20 osób, a może być zdecydowanie więcej. Pojazd rzeczywiście był wystawiony do sprzedaży,  przez mieszkańca powiatu przemyskiego, ale trzy lata temu i został sprzedany obywatelowi Białorusi.

Pamiętajmy: 

Ofiarą oszustów często padają osoby kupujące po okazyjnej cenie samochody, drogi sprzęt elektroniczny, taki jak telefony komórkowe czy laptopy. Najczęściej do oszustw internetowych dochodzi poprzez niezrealizowanie zakupu. Pokrzywdzeni pomimo wpłacenia sprzedającym pieniędzy za wystawiony towar, nie otrzymują przesyłki, ani zwrotu gotówki, a próby kontaktowania się z oferentami nie przynoszą rezultatu. Sprzedawcy nie odbierają telefonów i nie odpowiadają na e-maile. 

Policjanci apelują, aby kupując przez Internet zachować zdrowy rozsądek, nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. „okazją cenową” oraz zachować przynajmniej podstawowe środki ostrożności. Korzystajmy ze znanych i sprawdzonych sklepów czy portali internetowych. Sprawdzajmy rzetelność i wiarygodność kontrahenta. Kupując towar od „jednorazowego” sprzedawcy preferujmy odbiór osobisty zamówionego towaru, przesyłką kurierską pobraniową z możliwością sprawdzenia jej zawartości. Pamiętajmy, aby zachować dokumenty związane z transakcją. Przede wszystkim nie dajmy się zwieść nierealnym promocjom - często atrakcyjna, niska cena jest podstawowym "chwytem" wykorzystywanym przez oszustów.

Za oszustwo kodeks karny przewiduje 8 lat więzienia.

mf

Powrót na górę strony