Wydarzenia

Szkolenia o cyberprzemocy i cyberprzestępczości w Przemyślu

Data publikacji 24.04.2017

W auli Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, funkcjonariusze komendy miejskiej policji przeprowadzili cykl szkoleń dotyczących przestępczości internetowej i aktualnych zagrożeń dla dzieci i młodzieży płynących z sieci. Celem konferencji było przede wszystkim zapoznanie przedstawicieli społeczności szkolnych, kuratorów sądowych i pracowników socjalnych z zagrożeniami związanymi z przestępczością i patologiami w Internecie.

W dniach 20-21 kwietnia 2017 r. w auli Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu miały miejsce szkolenia skierowane do rad pedagogicznych placówek oświatowych, kuratorów, pracowników MOPS-ów i GOPS-ów poświęconych tematowi ZAGROŻEŃ W SIECI. Szkolenia przeprowadzili funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, przy wsparciu Prokuratury Rejonowej w Przemyślu oraz Miejskiego Ośrodka Zapobiegania Uzależnieniom w Przemyślu. 

Po powitaniu uczestników spotkania przez występującego w roli gospodarza dra hab. Macieja Gitlinga, dyrektora Instytutu Socjologii, oraz podkom. Marcina Wodzyńskiego, zastępcę naczelnika Wydziału Prewencji, głos zabrały specjalistki ds. nieletnich i patologii - asp. Małgorzata Czechowska oraz asp. szt. Magdalena Stecura, które szczegółowo omówiły zagadnienia cyberprzemocy oraz cyberprzestępczości. Nakreśliły rodzaj i skalę zagrożeń, na które narażone są dzieci i młodzież w Internecie, uwrażliwiły na sygnały udziału nieletnich w aktach agresji elektronicznej. Policjanci zapoznawali uczestników z prawidłowymi metodami zabezpieczania dowodów przestępczości internetowej, z wypracowaniem zasad współpracy policji i szkół w przypadku ujawnienia czynów karalnych związanych z przestępczością internetową, przedstawiali również, jak wyglądają mechanizmy werbowania i psychomanipulacji stosowanych przez destrukcyjne grupy werbujące w internecie. Przedstawiono również procedury, w jaki sposób należy postępować wobec sprawcy i ofiar tego typu przestępstw oraz jak powinna wyglądać współpraca szkół i policji w tym właśnie zakresie

Pani prokurator Małgorzata Taciuch-Kurasiewicz przybliżyła nauczycielom zagadnienie cyberprzestępczości na szkodę małoletnich w postępowaniu przygotowawczym, a psycholog Przemysław Gawczyński z Miejskiego Ośrodka Zapobiegania Uzależnieniom m.in. nakreślił portret psychologiczny uzależnionych od Internetu, podając  również przykłady z własnego doświadczenia.
Szkolenia wpisują się w szereg działań prewencyjnych i profilaktycznych mających na celu zapobieganie negatywnym zjawiskom związanym z obecnością młodych ludzi w sieci internetowej.

W konferencji udział wzięło ponad 300 osób w tym pedagodzy, rady pedagogiczne z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, kuratorzy sądowi Sądu Rejonowego w Przemyślu, pracownicy MOPS-Ów i GOPS-ów z terenu miasta Przemyśla i powiatu przemyskiego oraz policyjni specjaliści ds. nieletnich. Wszyscy uczestnicy otrzymali ulotki z informacją, gdzie szukać pomocy i jak ustrzec dziecko przed zagrożeniem płynącym z Internetu. Każdy miał możliwość po spotkaniu indywidualnie porozmawiać z prelegentami szkoleń.

mf

  • fot. Tomasz Bielański
    fot. Tomasz Bielański
  • fot. Tomasz Bielański
    fot. Tomasz Bielański
  • fot. Tomasz Bielański
    fot. Tomasz Bielański
  • fot. Tomasz Bielański
    fot. Tomasz Bielański
  • fot. Tomasz Bielański
    fot. Tomasz Bielański
  • fot. Tomasz Bielański
    fot. Tomasz Bielański
  • fot. Tomasz Bielański
    fot. Tomasz Bielański
  • fot. Tomasz Bielański
    fot. Tomasz Bielański
  • fot. Tomasz Bielański
    fot. Tomasz Bielański
Powrót na górę strony