Wydarzenia

Pijani kierowcy

Policjanci udaremnili dalszą jazdę trzem kierującym, którzy zdecydowali się prowadzić po alkoholu. Dwóch z nich, 27 i 39-letni mieszkańcy powiatu przemyskiego, miało ponad trzy promile alkoholu w organizmie. Za popełnione przestępstwo czekają ich surowe konsekwencje.

Wczoraj po godzinie 1 w nocy,  dyżurny przemyskiej jednostki otrzymał zgłoszenie, o tym że na ul. Smolki w Przemyślu,grupa młodzieży głośno się zachowuje i jeździ samochodem.  Na miejsce niezwłocznie skierowano patrol policji, który zatrzymał do kontroli osobowego volkswagena golfa. Kierował nim 28-letni mieszkaniec Przemyśla. Podczas kontroli policjanci wyczuli od kierowcy alkohol. Okazało się, że 28-latek, był pijany. Policyjny alkomat wskazał w jego organizmie prawie 3,4 promila alkoholu. 

Godzinę później funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Żurawicy zostali wezwani w związku ze zdarzeniem drogowym na ul. Sportowej w Orłach, gdzie odbywał się festyn. Ustalono, że doszło tam do zderzenia audi i renault. W trakcie kontroli funkcjonariusze wyczuli alkohol od 63-latka, który kierował renault. Mężczyzna znajdował się w stanie po użyciu alkoholu, badanie wskazało 0,48 promila.

Również wczoraj przed godz. 20, dyżurny z Przemyśla otrzymał telefoniczne zgłoszenie o kierującym audi 80, którego styl jazdy może wskazywać, że jest on pod wpływem alkoholu. Okazało się, ze 39-latek miał ponad 3 promile alkoholu.

Przypominamy, że  kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila) to przestępstwo zagrożone karą pozbawienie wolności do dwóch lat, ograniczenia wolności lub grzywny oraz zakazem prowadzenia pojazdów na czas od 3 do 15 lat. 

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys.  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys.  złotych.
        
Apelujemy do wszystkich: jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce prowadzić, nie pozwól na to! Uniemożliwiając jazdę pijanemu kierowcy ochronisz przed nieszczęściem jego i tych, których może spotkać na swojej drodze.

Powrót na górę strony