Wydarzenia

Kampania "Białej Wstążki" w mieście Przemyśl i województwie podkarpackim

25 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. To także dzień rozpoczynający kampanię „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”. Co roku 25 listopada, w dniu ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, startuje kampania „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”.

To międzynarodowa kampania na rzecz wyeliminowania wszelkich form przemocy wobec kobiet. Akcja zakończy się 10 grudnia, czyli w Dniu Praw Człowieka. Data ta nie jest przypadkowa – symbolicznie podkreśla, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka. Symbolem tej kampanii jest noszenie białej wstążki przez mężczyzn. Akcja została zapoczątkowana przez Kanadyjskich aktywistów po wydarzeniach tzw. masakry w Montrealu. 6 grudnia 1989 roku na terenie tamtejszej politechniki 25-letni mężczyzna postrzelił 24 kobiety i 4 mężczyzn. 14 kobiet zmarło w wyniku odniesionych ran, zabójca popełnił samobójstwo. Tradycja noszenia białej wstążki narodziła się w 1991 roku. Noszenie jej - szczególnie przez mężczyzn - ma wyrażać ich sprzeciw wobec przemocy stosowanej wobec kobiet.

Wstążka symbolizuje również osobiste zobowiązanie noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć w kwestii przemocy wobec kobiet. Podejmowanie działań, mających na celu na celu przeciwdziałanie przemocy domowej oraz ochronę osób najbardziej na nią narażonych.

W celu skutecznego przeciwdziałania przemocy w rodzinie opracowano i wdrożono 1 stycznia 2014 roku na terenie całego kraju algorytmy i kwestionariusze szacowania ryzyka w związku z przemocą w rodzinie. 

Na terenie miasta Przemyśla i województwa podkarpackiego Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Korytnikach, inicjuje społeczne debaty i dyskusje na temat przemocy wobec kobiet oraz wspierania i zintensyfikowania działań na rzecz jej przeciwdziałania. A przede wszystkim tworzenie systemu współpracy pomiędzy instytucjami i osobami je reprezentującymi. Celem kampani w tym roku jest nagłośnienie daleko już idących planów zmiany ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, które jednoznacznie negatywnie wpłyną na pomoc osobom doświadczającym przemocy jak i sam fakt postrzegania problemu przemocy w rodzinie. 

Tegoroczna Kampania rozpoczyna się w inny sposób, niż poprzednie edycje… Idąc z duchem czasu oraz sugestiami osób młodych, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy zdecydował się zainicjować kampanię w mediach społecznościowych – poprzez Facebook`a. Natomiast zakończenie tegorocznej Kampanii odbędzie się tradycyjnie wręczeniem wyróżnień w postaci statuetek SOW-ik i SUPER SOW-ik`2017 wybranym (przez Kapitułę Konkursową) osobom/instytucjom, spośród nadesłanych kandydatur z całego województwa podkarpackiego. 

Powrót na górę strony