Szkolenie studentów w obszarze przestępczości motywowanej nienawiścią
W murach Domu Studenta PWSW przemyscy policjanci prowadzili szkolenie w zakresie zapobiegania przestępstwom z nienawiści i ich zwalczania, ponieważ odmienność może stać się pretekstem do ich popełniania. Przemyska policja uczy, jak reagować na tego rodzaju zdarzenia i uświadamia, jaki jest wpływ uprzedzeń i stereotypów na zachowania i działania ludzi. W dyskusji wzięli udział studenci różnych narodowości.
W poniedziałek przemyscy policjanci w Domu Studenta Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu szkolili studentów o stereotypach i uprzedzeniach. Podkomisarz Marcin Palmowski z Wydziału Dochodzeniowo –Śledczego wskazał, że Przemyśl jest miastem wielu kultur. Podjęto dyskusję na temat dyskryminacji, uprzedzeń oraz mowy nienawiści. Omówiono przyczyny, a także konsekwencje bagatelizowania incydentów motywowanych uprzedzeniami. Przedmiotowa tematyka została również zaprezentowana z punktu prawnego. Co bardzo istotne, młodym ludziom wspomniano o muzyce i Internecie – narzędziach, które często służą do propagowania nienawiści przez grupy wyznające poglądy rasistowskie. Asp. Małgorzata Czechowska omówiła tematykę odpowiedzialności karnej osób nieletnich.
Wskazano, że działania edukacyjno-profilaktyczne mają na celu przede wszystkim realizację tzw. procesu wyrównawczego, stawiają wszystkie ofiary przestępstw w kategorii tak samo potrzebujących wsparcia i zaspokojenia konkretnych potrzeb i oczekiwań podyktowanych zdarzeniem, sytuacją, odpornością psychiczną, czy przeżytą traumą. Należy zaznaczyć, że działania Policji wynikają z przepisów prawa, które chroni dobro jednostki oraz zapewnia jej bezpieczeństwo, bez względu na kolor skóry, narodowość, czy przekonania.
Policja w swoich działaniach nie wyróżnia i nie traktuje w sposób „nadzwyczajny” którejkolwiek z grup pokrzywdzonych padających ofiarą przestępstw popełnianych na tle nienawiści.