Wspólnie przeciwko przemocy w rodzinie
Policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu wraz z przedstawicielkami Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Przemyślu, na antenie Radia Fara, rozmawiały o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Audycja radiowa została poprowadzona pod hasłem „WARTO PYTAĆ, WARTO SŁUCHAĆ – stop przemocy”.
Przedstawiciele instytucji przeciwdziałających przemocy w rodzinie spotkali się wczoraj wieczorem, w studiu radia Fara. Podczas audycji- red. Katarzyny Prokopowicz, asp. szt. Magdalena Stecura - koordynator procedury „Niebieskiej Karty” z ramienia przemyskiej komendy omówiła zjawisko przemocy w rodzinie oraz procedurę "Niebieskie Karty". Wskazała na konsekwencje prawne, jakie ponosi sprawca przemocy domowej. W trakcie spotkania, wskazano podmioty pozapolicyjne, uprawnione do wszczęcia procedury, a także przedstawiono metody skutecznego reagowania na przemoc w rodzinie.
Izabela Domszy - Zastępca Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Przemyślu wskazała, kiedy tak naprawdę możemy mówić o przemocy domowej oraz czym jest przemoc i jakie przybiera formy. Omówiono skalę problemu i przypadki najczęściej zgłaszane do MOPS-u w Przemyślu. Zwrócono również uwagę, kto najczęściej dopuszcza się przemocy - kobiety czy mężczyźni.
Przedstawicielka Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Przemyślu - Agnieszka Pacławska zwróciła uwagę na fakt alkoholizmu w rodzinach, w których dochodzi do przemocy. Zaznaczając, jak uzależnienie wpływa na przejaw agresji wobec najbliższych.
Spotkanie zakończyło się dyskusją, w trakcie której obydwie strony wymieniły się doświadczeniami i spostrzeżeniami z obszaru przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
mf