Wydarzenia

Spotaknie z członkami Związku Nauczycielstwa Polskiego w Przemyślu

Data publikacji 22.03.2018

Pierwszy dzień wiosny przemyscy seniorzy postanowili rozpocząć spotkaniem z policjantami. Dlatego też przemyscy policjanci odwiedzili wczoraj seniorów w Związku Nauczycielstwa Polskiego w Przemyślu. W trakcie spotkania mundurowi rozmawiali o zagrożeniach, na które obecnie narażeni są seniorzy. W spotkaniu uczestniczyły policjantki z Wydziału Prewencji przemyskiej komendy.

W siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego w Przemyślu przy ul. Piotra Skargi 7 odbyło się spotkanie z seniorami. To wszystko w ramach programu „Bezpieczny senior”. Jednym z najważniejszych zagadnień w ramach prowadzonej przez przemyskich mundurowych profilaktyki jest edukacja środowiska seniorów pod kątem przestępstw, których stają się ofiarami. Do pewnego czasu policjanci zapoznawali osoby starsze z metodą działania oszustów, która roboczo została nazwana metodą „na wnuczka” czy też „na policjanta”. Z biegiem czasu przestępcy zmodyfikowali jednak swoje zachowania i dziś zawężanie przestępczego procederu do tej nazwy nie jest już wystarczające. Problem wykorzystywania łatwowierności i dobrego serca seniorów przez osoby o nieuczciwych zamiarach jest jednak nadal aktualny.

Widząc potrzebę stałej edukacji wspomnianego środowiska, oraz opiekujących się seniorami osób, policjanci przeprowadzili spotkanie o tej tematyce. Obecnym mieszkańcom miasta opowiadali o aktualnie wykorzystywanych przez oszustów historiach, pod pretekstem których pukają do drzwi. Funkcjonariuszki Wydziału Prewencji przemyskiej komendy przestrzegały przed osobami, które dzwoniąc na telefon stacjonarny podają się za pracowników instytucji lub funkcjonariuszy Policji. Przestrzegano przez oszustami wykorzystującymi metodę „na generała”. Mundurowi omówili z seniorami przypadki, z którymi spotkali się w ostatnim czasie. Poruszono również zganienie dotyczące szeroko pojętej przemocy wobec osób starszych.

Policjanci przestrzegali przed pochopnymi, emocjonalnie podejmowanymi decyzjami, a także przed podpisywaniem dokumentów bez ich przeczytania i zrozumienia. Zwracali również uwagę na telefoniczne podawanie nieznajomym swoich danych personalnych, które mogą być wykorzystane przez przestępców.

Policjantki apelowały także, aby nie wpuszczać do domu osób nieznajomych, nie przechowywać dużej ilości gotówki, nie udostępniać nieznanym osobom swoich danych osobowych, a także szczegółów dotyczących naszego adresu zamieszkania. Policjantki przypominały również o zagrożeniach związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. W szczególności o wychodzeniu z domu w okularach, aparatach słuchowych, naładowanym telefonem komórkowym i niezbednymi lekami.

  • Foto. KMP Przemyśl
  • Foto. KMP Przemyśl
  • Foto. KMP Przemyśl
Powrót na górę strony