Wydarzenia

Bezpiecznie korzystajmy z drogi

Długo wyczekiwana poprawa pogody sprawi, że podczas weekendu na drogach pojawi się znacznie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności użytkowników jednośladów – rowerzystów, motocyklistów i motorowerzystów. Należy też spodziewać się, że nie zabraknie spacerowiczów, którzy tam gdzie nie ma chodników będą korzystać z jezdni. Każda z grup uczestniczących w ruchu drogowym ma swoją specyfikę, dlatego też współistnienie na drodze wymaga rozsądku i wzajemnego szacunku oraz przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Pieszy powinien poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, a w razie ich braku –poboczem. W sytuacji gdy nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, może poruszać się jezdnią, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Ustąpienie miejsca oznacza zejście z jezdni i ewentualne zatrzymanie się. Piesi mogą też iść po drodze dla rowerów, ale tylko w razie braku chodnika, bądź też w razie niemożności korzystania z nich. Wówczas pieszy (z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej) obowiązany jest ustąpić miejsca rowerowi.

Rowerzyści podobnie jak piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, narażonymi na utratę życia i zdrowia nawet przy niewielkich prędkościach kolizyjnych. Wsiadając na rower powinniśmy o tym pamiętać i zawsze przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa. Jedną z nich jest widoczność na drodze. Z pewnością kamizelka odblaskowa i sprawne światła roweru spowodują, że kierowcy zawczasu dostrzegą rowerzystę. Natomiast noszenie kasku jest najskuteczniejszym sposobem łagodzenia urazów głowy wynikających zarówno z wypadków rowerowych, jak i motocyklowych. Zadbajmy też o należyty stan techniczny roweru – hamulce, światła, sygnał dźwiękowy. Organizując rowerowe wycieczki rodzinne warto wiedzieć, że dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także motocykliści. Przypominamy użytkownikom motocykli, że podobnie jak innych kierujących, ich również obowiązują ograniczenia prędkości. Jeżdżąc tym rodzajem jednośladu, podobnie jak rowerzyści, musimy też mieć na uwadze aspekt widoczności. Odblaskowe szelki motocyklowe lub kamizelka poprawiają widoczność motocyklistów nawet w dzień, a tym bardziej po zmierzchu. 

Na poprawę pogody wyczekiwali też najmłodsi. Z pewnością podczas weekendu będą chętnie przebywać z rówieśnikami poza domem, jeździć na rowerze, grać w piłkę. Przypominamy rodzicom, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania oraz drogi  przeznaczonej wyłącznie dla pieszych (chodnika, drogi dla pieszych). Jeśli dziecko zamierza jeździć na rowerze zawsze sprawdźmy jaką trasę wybierze i czy nie stanowi to dla niego zagrożenia.

Pociecha, która ma 10 lat może już samodzielnie kierować rowerem po drogach publicznych, pod warunkiem, że posiada kartę rowerową. Poniżej tego wieku mały rowerzysta powinien poruszać się na zasadach ruchu pieszych pod opieką osoby dorosłej. Wówczas wraz z opiekunem może jechać rowerem po chodniku, zaś po jezdni powinien poruszać się lewą stroną.

Ciesząc się ładną pogodą i wolnym czasem korzystajmy z drogi w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu.  Niezależnie od weekendowych planów miejmy na uwadze bezpieczeństwo własne i swoich bliskich.

źródło: BRD KGP/mś

Powrót na górę strony