Wydarzenia

Funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa tematem publikacji naukowych

Data publikacji 20.06.2018

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych. Takim narzędziem powinny być mapy zagrożeń bezpieczeństwa.

Mapy zagrożeń należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Powinny one służyć również optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, w szczególności do podejmowania decyzji, co do tworzenia komisariatów i posterunków Policji.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa stała się tematem artykułu wydanego przez Zastępcę Naczelnika Wydziału Administracyjno-Gospodarczego Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu - dr Andrzeja Kaweckiego. Artykuł zatytułowany „Rola obywateli w kształtowaniu bezpieczeństwa społeczności lokalnej” oparty jest na przykładzie funkcjonowania nowego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i danych statystycznych dot. funkcjonowania przedmiotowego narzędzia, uzyskanych z jednostek policji z terenu całej Polski. Porusza problem zapobiegania przestępczości w wymiarze lokalnym przy wykorzystaniu filozofii community policing, opierającej się na partnerstwie Policji, jako służby odpowiedzialnej za ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego, z lokalną społecznością.

Przedmiotowe narzędzie stało się również tematem artykułu I Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu kom. Janusza Kiszki, który jest jednym z autorów opracowania pt. „Obowiązek państwa w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom w kontekście Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz prawa jednostki do gromadzenia się”.

mf

 

Powrót na górę strony