Wydarzenia

Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

Data publikacji 03.09.2018

W związku z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym, przemyscy policjanci w okresie od 3 września br. przeprowadzą wzmożone działania w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły".

Już w poniedziałek zabrzmi pierwszy dzwonek w szkołach w całej Polsce. W związku z tym przemyscy policjanci pomogą przygotować się najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego do bezpiecznych zachowań w drodze do szkoły, jak i z powrotem. „Bezpieczna droga do szkoły" to kolejna inicjatywa, mająca na celu poprawienie bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego zwłaszcza dzieciom i młodzieży. W rejonach szkół w Przemyślu, jak i w powiecie, pojawią się policjanci ruchu drogowego, aby pomóc dzieciom w bezpiecznym przejściu na drugą stronę drogi.

Od 3 września br. droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do następnych wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to będą dbali policjanci, nauczyciele i rodzice. Kierowcy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci po wakacjach mają często jeszcze rozkojarzone i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego. Policjanci będą zwracać uwagę na wszelkie wykroczenia, a szczególnie na wyprzedzanie, omijanie w rejonie przejść dla pieszych, trzeźwość oraz prawidłowe przewożenie dzieci w pojazdach.

Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” jest zapraszanie policjantów na spotkania z rodzicami oraz na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie. Pomimo wielu działań profilaktycznych, jakie będą prowadzone w związku z rozpoczęciem roku szkolnego, przypominany rodzicom, że nie zwalnia ich to od odpowiedzialności jaka ciąży na nich w związku z bezpiecznym wychowaniem swoich pociech i nauki właściwych zachowań w ruchu drogowym.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Apelujemy więc:

  •  Drodzy Rodzice – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład!
  •  Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!
  •  Kierowco – uważaj w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!
  • Foto. KMP Przemyśl
Powrót na górę strony