Trzy lata funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Ponad 5121 zgłoszeń na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa nanieśli mieszkańcy naszego powiatu przez trzy lata funkcjonowania tego narzędzia. Korzystający z tej aplikacji mieszkańcy zwracają uwagę Policji przede wszystkim na sprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i spożywania alkoholu w miejscach publicznych. 44% zgłoszeń zostało potwierdzonych.
Policjanci podsumowali trzy lata funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu przemyskiego. Przez ostatnich 36 miesięcy, mieszkańcy naszego powiatu korzystali z tego narzędzia 5102 razy.
Najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowią te związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym:
- przekraczanie dozwolonej prędkości – 2852 zgłoszeń, 2270 potwierdzonych;
- nieprawidłowe parkowanie – 722 zgłoszeń, 178 potwierdzonych;
- niewłaściwa infrastruktura drogowa – 263 zgłoszenia, 40 potwierdzonych;
- zła organizacja ruchu drogowego - 147 zgłoszeń, 31 potwierdzonych.
Kolejna grupa zgłoszeń dotyczy m.in. :
- spożywania alkoholu w miejscach publicznych – 427 zgłoszeń, 31 potwierdzone;
- dzikich wysypisk śmieci – 89 zgłoszeń, 29 potwierdzonych;
- grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją – 133 zgłoszenia, 17 potwierdzonych.
Na 5102 zgłoszeń o zagrożeniach, które zostały naniesione przez mieszkańców naszego powiatu - 2270 zostało potwierdzonych, a 2680 niepotwierdzono. 23 zgłoszenia są obecnie weryfikowane przez policyjne patrole. Blisko 44% wszystkich zgłoszeń jest potwierdzane przez funkcjonariuszy.
Przekazane przez społeczeństwo spostrzeżenia w zakresie występujących zagrożeń skutkowały wieloma przedsięwzięciami, również podejmowanymi przez inne podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa, których efektem była eliminacja zagrożeń. W wyniku podejmowanych działań, zarówno na etapie weryfikacji zagrożeń jak i w trakcie ich eliminacji, zatrzymano wielu „piratów drogowych” znacznie przekraczających dozwoloną prędkość, zwłaszcza na obszarze zabudowanym, poprawiono infrastrukturę drogową, wyegzekwowano przestrzeganie przepisów dotyczących właściwego parkowania pojazdów czy też spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz wiele innych, których chociażby incydentalne występowanie miało istotny wpływ na poczucie bezpieczeństwa ludzi.
Należy przy tym podkreślić, że użytkownicy nie tylko włączają się w funkcjonowanie aplikacji poprzez nanoszenie zagrożeń, ale również zgłaszają potrzeby związane ze zmianami i rozwojem funkcjonalności Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W efekcie tych postulatów, w lipcu 2017 r. dokonano ewaluacji projektu wprowadzając liczne udogodnienia takie jak: możliwość dodania opisu zagrożenia, załączenia zdjęć lub filmów, wskazania dnia tygodnia czy pory dnia występowania zagrożenia, czy też korzystania z wersji na urządzeniach mobilnych. Kolejne miesiące doświadczeń będą skutkować dodatkowymi zmianami, dzięki którym korzystanie z aplikacji będzie łatwiejsze.
Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji.
W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112