Jesienne warunki na drogach - apelujemy o rozwagę! - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

Wydarzenia

Jesienne warunki na drogach - apelujemy o rozwagę!

Data publikacji 28.10.2019

Jesienna pogoda powoduje, że warunki na drogach są coraz trudniejsze. W tym okresie na wypadki szczególnie narażeni są piesi i rowerzyści. Powinni oni przez całą jesień i zimę, używać elementów odblaskowych. Z kolei kierowcy muszą pamiętać, że na mokrej nawierzchni droga hamowania się wydłuża.

Coraz częściej pojawiają się opady deszczu, porywisty wiatr, dni staja się coraz krótsze. Taka aura sprawia, że warunki na drodze szybko się zmieniają, co stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Dlatego policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagę.

Pamiętajmy, że jezdnia w połączeniu z opadami atmosferycznymi i zalegającymi na drodze liśćmi jest śliska i wydłuża się droga hamowania. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, "wchodzenie w zakręt" staje się dużo bardziej niebezpieczne.

Pogarszające się warunki pogodowe powodują, że na wypadki narażeni są szczególnie niechronieni uczestnicy ruchu. Właśnie o tej porze roku istotne jest, aby byli oni widoczni na drodze. Dlatego pamiętajmy o używaniu odblasków. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska  sprawią, że  kierowca nadjeżdżającego pojazdu w porę nas zauważy. Pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny w światłach pojazdu już z odległości 120 - 150 metrów, a osoba, która nie ma odblasków z około 30 metrów. Niestety często to zbyt mało, żeby kierowca mógł prawidłowo zareagować bezpiecznie hamując.

W związku ze zmianą aury związaną z okresem jesiennym policjanci przypominają kierowcom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Bezpieczna prędkość i odległość

Żelazną zasadą w czasie poruszania się po mokrej nawierzchni, jest dostosowanie prędkości. Niestety często jest ona utożsamiana z prędkością dozwoloną, z jaką mogą poruszać się pojazdy na określonym odcinku drogi. Pamiętajmy o tym, że znak mówiący o ograniczeniu nie przewiduje śliskości nawierzchni, dlatego decyzję z jaką prędkością możemy jechać - dozwoloną czy mniejszą niż dozwolona, musi indywidualnie podjąć kierowca. Na mokrej nawierzchni zdecydowanie zmniejsza się przyczepność opon, a razem z nią nasze bezpieczeństwo. Niezmiernie istotną rzeczą jest też utrzymanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. Uchroni to nas przed najechaniem na inne auto.

Zadbajmy o widoczność

Szyby pokryte kroplami wody oraz zaparowane od wewnątrz powodują duży spadek widoczności. Dlatego wskazane jest sprawdzenie układu ogrzewania i ewentualna wymiana filtrów, które latem mogły zostać zatkane pyłem i kurzem. Należy również sprawdzać, a w razie potrzeby wymienić pióra wycieraczek. Pamiętajmy, że widoczność to kwestia decydująca o bezpieczeństwie naszym oraz innych uczestników ruchu.

Aby być widocznym na drodze jako piesi nie zapominajmy o odblaskach i odzieży z elementami odbijającymi światło. W odblaski w szczególności powinniśmy wyposażyć nasze dzieci, które wieczorową porą wracają ze szkoły.

Światła przeciwmgłowe

Światła przeciwmgłowe używane niezgodnie z przeznaczeniem mogą być dużym utrudnieniem dla innych kierowców. Kodeks drogowy nakłada obowiązek używania przednich świateł przeciwmgłowych w przypadku zmniejszonej przejrzystości powietrza. Zezwala też na ich użycie podczas dobrej widoczności od zmierzchu do świtu - na drodze krętej, która oznaczona jest odpowiednimi znakami. Należy pamiętać, że używanie świateł przeciwmgłowych podczas dobrej widoczności jest uciążliwe dla innych. Z kolei tylne światło przeciwmgłowe może być włączone wyłącznie, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów.

Przypomnijmy co na ten temat mówi Prawo o ruchu drogowym:

Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie, poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;
2) kierujący innym pojazdem niż pojazd, o którym mowa w pkt 1, jest obowiązany:
a) włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony,
b) korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.
2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Ograniczone zaufanie

Nawet najbardziej doświadczony kierowca, znający swoje umiejętności i możliwości auta w najmniej oczekiwanym momencie może spotkać się na drodze z niebezpieczną sytuacją. Dlatego niezmiernie ważne jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania w sytuacji gdy zachowanie uczestnika ruchu wskazuje, że może on spowodować zagrożenie. Dojeżdżając do skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejeżdżając na zielonym świetle, musimy obserwować drogę, aby zawczasu zareagować gdy ktoś będzie próbował złamać przepisy, przejechać skrzyżowanie na czerwonym świetle, niespodziewanie zmienić pas ruchu czy - w przypadku pieszych -  przebiec przez jezdnię.

Pamiętajmy, że jesień to trudny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Jednak bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy w głównej mierze od naszych decyzji.