Miejsca przekroczenia dozwolonej prędkości potwierdzone na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa
Aleja Żołnierzy Wyklętych w Przemyślu - to tu, według zgłoszenia internauty, przekazanego za pośrednictwem policyjnej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, kierowcy nagminnie przekraczają prędkość. Mapa nie służy zgłaszaniu potrzeby pilnej interwencji mundurowych, ale wywołuje odpowiednią reakcję policji. Tak właśnie było w tym przypadku. Zgłoszenie mieszkańca było zasadne. Policjanci zatrzymali kierowców, którzy jechali zbyt szybko. Jeden z nich stracił prawo jazdy.
Od 2016 roku na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zaznaczono 2987 miejsc przekraczania dozwolonej prędkości, z czego 1949 zostało potwierdzonych. Kierowanie policjantów wydziału ruchu drogowego do służby w konkretne rejony wynika m.in. z zagrożeń zgłaszanych przez mieszkańców naszego powiatu za pomocą interaktywnej mapy. Pomocne są też dane, jakie gromadzi policja, dzięki którym funkcjonariusze wiedzą, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych.
Policjanci przemyskiej drogówki na bieżąco weryfikują zgłoszenia zamieszczane na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jednym z najczęściej zgłaszanych zagrożeń w ruchu drogowym jest przekraczanie dozwolonej prędkości.
Wczoraj, policjanci zatrzymali prawo jazdy mieszkańcowi powiatu jarosławskiego, kierującemu osobowym volkswagenem, który w obszarze zabudowanym przekroczył prędkości o 60 km/h. Przed godz. 22, na Alei Żołnierzy Wyklętych w Przemyślu, policjanci zatrzymali do kontroli kierującego, który jechał z prędkością 130 km/h, przy ograniczeniu do 70 km/h. Meżczyźnie stracił uprawnienia na 3 miesiące.
Kolejny kierujący został zatrzymany do kontroli na tej samej ulicy. Mieszkaniec powiatu przemyskiego jechał fiatem z prędkością 96 km/h, mimo że w tym miejscu obowiązywało ograniczenie do 50 km/h.
Przypominamy, że obsługa mapy zagrożeń bezpieczeństwa nie jest skomplikowana. Wystarczy wejść na stronę internetową Podkarpackiej Policji i kliknąć w zakładkę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Znajdziemy tam wskazówki dotyczące funkcjonowania aplikacji, odnośniki do KMZB oraz dane statystyczne. Bardzo ważne, aby spokojnie i z uwagą zapoznać się z regulaminem. Po jego zatwierdzeniu można rozpocząć korzystanie z aplikacji. Nanosząc zagrożenie przekazujemy policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach. Policja ma 2 dni na podjęcie zgłoszenia i 5 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia.
Uwaga! Mapa nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby interwencji! W tego typu przypadkach należy dzwonić na numery alarmowe 112.