Kampania "Białej Wstążki" w przemyskiej komendzie
25 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. To także dzień rozpoczynający kampanię „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”. Z tej okazji w przemyskiej komendzie odbyło się spotkanie Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu z przedstawicielami Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.
To międzynarodowa kampania na rzecz wyeliminowania wszelkich form przemocy wobec kobiet. Akcja zakończy się 10 grudnia, czyli w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. Data ta nie jest przypadkowa, gdyż symbolicznie podkreśla, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka. Symbolem tej kampanii jest noszenie białej wstążki przez mężczyzn. Akcja została zapoczątkowana przez kanadyjskich aktywistów po wydarzeniach tzw. masakry w Montrealu. 6 grudnia 1989 roku na terenie tamtejszej politechniki, 25-letni mężczyzna postrzelił 24 kobiety i 4 mężczyzn. 14 kobiet zmarło w wyniku odniesionych ran, zabójca popełnił samobójstwo. Tradycja noszenia białej wstążki narodziła się w 1991 roku. Noszenie jej - szczególnie przez mężczyzn - ma wyrażać ich sprzeciw wobec przemocy stosowanej wobec kobiet.
Wstążka symbolizuje również osobiste zobowiązanie noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć w kwestii przemocy wobec kobiet. Podejmowanie działań, mających na celu przeciwdziałanie przemocy domowej oraz ochronę osób najbardziej na nią narażonych.
Dziś w przemyskiej komendzie odbyło się spotkanie Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji nadkom. Rafała Drysia z przedstawicielami Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Podczas spotkania komendantowi przypięta została biała wstążka na znak solidarności oraz poparcia tej inicjatywy. Do akcji przyłączyło się wielu policjantów i osób odwiedzających przemyską komendę. Mężczyznom przypięto białe wstążki, a kobiety otrzymały białe róże i słodki upominek.
Kampania „Biała Wstążka” jest największą na świecie kampanią mającą na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet, prowadzona jest już w ponad 55 krajach.