Wydarzenia

Działania przemyskiej grupy "SPEED"

Ignorowanie ograniczeń prędkości to niestety powszechna praktyka polskich kierowców. Przemyska Policja wzięła na celownik piratów drogowych i aby skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku, została stworzyła specjalna grupa o nazwie SPEED.

Sama nazwa „SPEED” wskazuje do jakich zadań została ona powołana. Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych, a także skalę ich skutków. Nadmierna lub niedostosowana do warunków ruchu, niesie za sobą zagrożenie, nie tylko braku opanowania pojazdu, a w konsekwencji doprowadzenia do wypadku i w istotny sposób wpływa na rozmiar obrażeń uczestniczących w nim osób, zwłaszcza pieszych.

Oto kilka wykroczeń ujawnionych i zarejestrowanych przez przemyską grupę SPEED m. in. w rejonach przejść dla pieszych:

  • Za takie wykroczenie odpowie 22-latka kierująca volkswagenem. Do tego zdarzenia doszło 30 listopada, po godz. 8 w Orłach. Kobieta została ukarana mandatem i punktami.
  • Do równie niebezpiecznej sytuacji doszło 10 grudnia, po godz. 18 na ul. Lwowskiej w Przemyślu. 24-letni kierowca bmw stworzył zagrożenie w ruchu drogowym, wyprzedząjac inny samochód bezpośrednio przed przejściem dla pieszych. Mężczyzna został ukarany mandatem.
  • 4 grudnia przed godz. 20 w Birczy, na krajowej 28, policyjny wideorejestrator zarejestrował volkswagena, którego kierowca wyprzedzał na przejściu dla pieszych.  35-latek za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem i punktami karnymi.

Przypominamy, że nadmierna prędkość to jedna z przyczyn groźnych wypadków drogowych, dlatego też stosowanie się kierujących pojazdami do ograniczeń prędkości na drogach, w szczególności w obszarach zabudowanych, wpływa na ograniczanie skutków wypadków, które są tym tragiczniejsze, im prędkość jest większa.

Warto pamiętać - przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy, a bezpieczna prędkość to nie tylko ta, wynikająca ze znaków drogowych, ale przede wszystkim prędkość, która dostosowana jest do warunków panujących na drodze.

Dbajmy o bezpieczeństwo własne, ale także innych użytkowników dróg. Poruszajmy się przepisowo, przestrzegajmy ograniczeń prędkości, żeby każdy, kto wyruszył w drogę, dotarł bezpiecznie do celu.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.63 MB)

Powrót na górę strony