Wydarzenia

O „mowie nienawiści" z licealistami

Data publikacji 08.01.2020

W murach I Liceum Ogólnokształcącego przemyscy policjanci prowadzili szkolenie w zakresie zapobiegania przestępstwom z nienawiści i ich zwalczania, ponieważ odmienność może stać się pretekstem do ich popełniania. Przemyska Policja uczy, jak reagować na tego rodzaju zdarzenia i uświadamia, jaki jest wpływ uprzedzeń i stereotypów na zachowania i działania ludzi. W dyskusji wzięli udział uczniowie klas trzecich.

Dziś policjanci w I Liceum Oogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Przemyślu szkolili uczniów  o stereotypach, uprzedzeniach i dyskryminacji. Komisarz  Marcin Palmowski z Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego wskazał, że Przemyśl jest miastem wielu kultur. Podjęto dyskusję na temat dyskryminacji, uprzedzeń oraz mowy nienawiści. Omówiono przyczyny, a także konsekwencje bagatelizowania incydentów motywowanych uprzedzeniami. Przedmiotowa tematyka została również zaprezentowana z punktu prawnego. Co bardzo istotne, młodym ludziom wspomniano o muzyce i Internecie - narzędziach, które często służą do propagowania nienawiści przez grupy wyznające poglądy rasistowskie.  Asp. szt. Magdalena Stecura szczególną uwagę zwróciła na symbolikę nienawiści.
 
Wskazano, że działania edukacyjno-profilaktyczne mają na celu przede wszystkim realizację tzw. procesu wyrównawczego, stawiają wszystkie ofiary przestępstw w kategorii tak samo potrzebujących wsparcia i zaspokojenia konkretnych potrzeb i oczekiwań podyktowanych zdarzeniem, sytuacją, odpornością psychiczną, czy przeżytą traumą. Należy zaznaczyć, że działania Policji wynikają z przepisów prawa, które chroni dobro jednostki oraz zapewnia jej bezpieczeństwo, bez względu na kolor skóry, narodowość, czy przekonania.

Policja w swoich działaniach nie wyróżnia i nie traktuje w sposób „nadzwyczajny” którejkolwiek z grup pokrzywdzonych padających ofiarą przestępstw popełnianych na tle nienawiści.

Spotkanie z młodzieżą było również doskonałą okazją do omówienia problematyki handlu ludźmi. Aspirant Stecura zaznaczyła, że obecnie Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej.

mf

  • Spotkanie z licealistami
    Foto. KMP Przemyśl
  • Spotkanie z licealistami
    Foto. KMP Przemyśl
  • Spotkanie z licealistami
    Foto. KMP Przemyśl
Powrót na górę strony