Wydarzenia

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – jak działa?

Chcesz, aby twoja okolica była bezpieczniejsza? W internecie działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, umożliwiająca zgłaszanie incydentów, które mogą zagrażać bezpieczeństwu obywateli. Platforma ma także za zadanie ostrzegać internautów.

Ogólnodostępna Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pokazuje zagrożenia, z którymi możemy się spotkać w kraju, województwie, powiecie, miejścowości, ale także w naszej najbliższej okolicy.

System uwzględnia wiele wykroczeń, spośród których wymienić można m.in. niszczenie zieleni, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, nieprawidłowe parkowanie, akty wandalizmu czy używanie środków odurzających. To zaledwie kilka z dwudziestu pięciu uwzględnionych tam kategorii problemów.

Mapa nie skupia się jedynie na informowaniu ludzi o wykroczeniach mających miejsce w okolicy, ale daje również możliwość ich zgłoszenia. Użytkownik raz dziennie może dodać zagrożenie, z którym się spotkał.

Jeśli chcemy zgłosić zdarzenie, wystarczy odwiedzić stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która dostępna jest [tutaj]. Tam dodajemy zgłoszenie. Aby to zrobić, należy wcisnąć przycisk plusa w lewym dolnym rogu ekranu. Następnie wybieramy zagrożenie oraz umiejscawiamy je na mapie. Po naniesieniu zagrożenia na wyznaczony przez nas punkt, pojawi się zielona ikonka, oznaczająca dodanie zgłoszenia. Policja po otrzymaniu takiego powiadomienia zmieni kolor ikonki na żółty, który oznaczać będzie weryfikowanie sprawy. Kiedy sytuacja zostanie potwierdzona, ikonka zmieni kolor na czerwony. Na mapie znajdują się ponadto niebieskie, szare, fioletowe i brązowe punkty. Pierwszy rodzaj oznacza potwierdzone i wyeliminowane zagrożenie. Drugi kolor to sytuacje niepotwierdzone.Trzeci to potwierdzone przekazane przez policję, a czwarty kolor oznacza żart lub pomyłkę.

Wszystkie zgłoszenia są anonimowe, mimo to policja przestrzega przed fałszywymi zgłoszeniami. Użytkownik, który będzie chciał np. zrobić żart przy pomocy mapy zagrożeń, może zostać namierzony poprzez numer IP swojego urządzenia.

Należy również pamiętać, że poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa nie można zgłaszać zdarzeń, które wymagają pilnej interwencji funkcjonariuszy. Policja zaznacza, że w takich przypadkach trzeba korzystać z numerów alarmowych – 112 lub 997.

Powrót na górę strony