Wydarzenia

Blisko 6 tys. zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Najczęściej zgłaszane za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa to przekraczania przez kierujących prędkości. Od stycznia 2020 roku mieszkańcy naszego powiatu nanieśli na mapę 216 zgłoszeń z tej kategorii, z czego 128 zostało potwierdzonych. Przypominamy, że każdy może skorzystać z tego interaktywnego narzędzia, nie wchodząc z domu. Zgłoszenia są anonimowe - nie trzeba podawać swoich danych. Każde ze zgłoszeń jest traktowane poważnie i weryfikowane przez policję. Od momentu działania mapy zagrożeń, na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu naniesiono na nią blisko 5800 zagrożeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa sprawdza się jako dobry komunikator między społeczeństwem, a Policją. Mieszkańcy chętnie z niej korzystają i nanoszą na mapę zagrożenia, które następnie są weryfikowane przez mundurowych. Zgłoszenia sprawdzają m. in. dzielnicowi, którzy najlepiej znają swoje rejony i reagują na nieakceptowane społecznie zachowania. Natomiast zgłaszania dotyczące niebezpiecznych zachowań na drodze weryfikują policjanci ruchu drogowego.

Według mieszkańców naszego powiatu, najbardziej dokuczliwe i zagrażające ich bezpieczeństwu, jest nieprzestrzeganie przez kierowców przepisów ruchu drogowego. Od stycznia 2020 roku wpłynęło za pośrednictwem mapy 216 zgłoszeń dotyczących tego zagadnienia, z czego 128 zostało potwierdzonych.

Aktywność mieszkańców pokazuje, jak ważne jest dla nich to, co dzieje się wokół nich. Nie są obojętni na łamanie prawa i sami wpływają na poprawę bezpieczeństwa w swojej najbliższej okolicy. Takie sygnały pozwalają Policji skutecznie walczyć z niewłaściwymi zjawiskami tam, gdzie występują i są najbardziej dokuczliwe.

Interaktywna funkcja mapy, to także zaproszenie społeczeństwa do współpracy z Policją, na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Każdy, kto posiada informacje mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo lub zaobserwował wokół siebie zagrożenie, może w anonimowej formie je zgłosić.

Przypominamy, że obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie jest skomplikowana. Wystarczy wejść na stronę internetową Podkarpackiej Policji i kliknąć w zakładkę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Znajdują się tam wskazówki dotyczące funkcjonowania aplikacji, odnośniki do KMZB oraz dane statystyczne. Bardzo ważne, aby spokojnie i z uwagą zapoznać się z regulaminem. Po jego zatwierdzeniu można rozpocząć korzystanie z aplikacji. Nanosząc zagrożenie przekazujemy policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach. Policja ma 3 dni na podjęcie zgłoszenia i 7 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia.

Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Powrót na górę strony