Rowerzysto! Jedź bezpiecznie!
Data publikacji 09.06.2020
Ładna pogoda i słoneczne dni zachęcają miłośników jednośladów do korzystania z rowerów. Niektórzy uwielbiają długie wycieczki rowerowe, inni wolą krótsze dystanse, jeszcze innym rower służy na co dzień jako podstawowy środek transportu. Dlatego policja apeluje do tej grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego, by przestrzegali przepisów i nie zapominali o wzajemnym szacunku na drodze.
W miniony weekend na drogach naszego powiatu doszło do kilku zdarzeń z udziałem rowerzystów, gdzie powodem była nieuwaga, nieostrożność, alkohol. Policjanci z ruchu drogowego na co dzień dbają o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli tych najbardziej narażonych na odniesienie poważnych obrażeń w zderzeniu z pojazdem. Cyklicznie na drogach miasta i powiatu prowadzone są działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.
Wiosna to czas wzmożonego ruchu rowerzystów na naszych drogach. Dlatego przypominamy podstawowe zasady, jakimi powinien kierować się użytkownik jednośladu. Najważniejsza jest zasada ograniczonego zaufania i przestrzeganie obowiązujących przepisów na drodze.
Pamiętajmy, że:
- kierujący rowerem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. Tam należy zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią,
- jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,
- korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),
- rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień, należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Dodatkowo każdy rowerzysta powinien posiadać odpowiedniego koloru koszulkę lub jakikolwiek element odblaskowy, który pozwoli z daleka go dostrzec.
Sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek.
Rowerzysta powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku. Nie są one co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby ludzie zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.
Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami o to, aby dzielić się pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzać ich w sposób bezpieczny. Jednocześnie przypominają — kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu jak wszystkich innych kierujących pojazdami.
Sprawmy, aby korzystanie z roweru było wyłącznie przyjemnością dla nas.
Pamiętajmy!
Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa.
źródło: KGP/mf